Knihy od Dana Browna

1. května 2008 v 13:29 | Fionka |  Moje nejoblíbenější knihy
Skvělým spisovatelem je také zajisté známý Dan Brown- proslavil se zejména svým bestsellerem Šifra Mistra Leonarda.

Takže prvně jako vždy něco o jeho životě:
http://www.gossip-1.com/celebrity/dan-brown.jpg
(* 22. června 1964 Exeter, New Hampshire) je americký spisovatel thrillerů, proslulý bestsellerem Šifra mistra Leonarda.
Je synem středoškolského profesora matematiky, který v roce 1989 získal tzv. Prezidentskou cenu [1] jako nejlepší středoškolský vyučující matematiky ve státě New Hampshire, a hudebnice. Brown vystudoval elitní internátní střední školu Phillips Exeter Academy, kde jeho otec učil, a r. 1986 absolvoval vysokou školu Amherst College. Nějakou dobu učil angličtinu na Phillips Exeter Academy, než se stal spisovatelem na plný úvazek. Zajímá se o kryptografii. Jeho manželka Blythe je historička umění a malířka.
Tvorba Dana Browna se neustále pohybuje na hraně mezi fikcí a skutečností. Čtenář většinou neví, ve které oblasti se právě nachází a autor hranici záměrně rozmazává. Knihy Dana Browna jsou psány nesmírně čtivým způsobem. Čtenáře prakticky nutí, aby byla kniha přečtena téměř "jedním dechem". Brown však často využívá a rozmělňuje motivy "vypůjčené" z děl jiných autorů, například z díla spisovatele Umberta Eca.
A teď konečně něco o jeho nejznámějších dílech. Jako první bych uvedla knihu, která mírně předchází Šifře, tedy knihu Andělé a démoni.


Ve špičkovém švýcarském výzkumném ústavu CERN je nalezen brutálně zavražděný vědec. do Švýcarska přilétá harvardský profesor Robert Langdon , aby pomohl rozluštit záhadný symbol, který kdosi umučenému vědci vypálil na hruď-a dochází k šokujícímu ujištění:cejch je dílem iluminátů, tajného bratrstva, které podle veškerých důkazů již dávno zaniklo. Nyní však ilumináti vstali z mrtvých, aby se krutě pomstili svému odvěkému nenáviděnému nepříteli:katolické církvi. Ve vatikánské Sixtinské kapli se zatím shromáždili kardinálové, aby zvolili nového papeže. Odříznutí od vnějšího světa, jak velí tradice konkláve, nemají ani tušení, že kdesi v útrobách Vatikánu odtikává supermoderní časovaná bomba. Vědí jen to, že čtyři z nich v kapli neznámo proč chybí. Langdon a jeho krásná pomocnice, vědkyně Vittorie Vetrová, spojí síly, aby rozluštila prastarý systém symbolů tvořících po Římě tajnou stezku zasvěcení. Ta je má dověst do zapomenuté iluminátské lóže, v níž chtějí nalézt klíč k záchraně Svatého města. Každé odhalení ale vede k další záhadě a neviditelný nepřítel zatím vraždí jednoho kardinála za druhým.
Další kniha, Brownova nejznámější se jmenuje Šifra Mistra Leonarda nebo Da Vinciho kód( v novějším vydání.
Da Vinciho kód Šifra mistra LeonardaKniha nás společně s hlavními postavami zatahuje čím dál hlouběji do minulosti, až se nakonec dostaneme na přelom starého a nového letopočtu. Uznávaný profesor náboženské symbologie Robert Langdon je jednoho dne zaskočen zprávou, že odborník na křesťanství a správce muzea v Louvru byl zavražděn, a než se naděje, je vtažen do velké nebezpečné hry, kde se nehraje jen o jedno z největších tajemství lidstva, ale také o jeho život. Není v tom však sám, spolupracuje se správcovou vnučkou Sophií Neveuovou.
Podstatou jejich poslaní, jež jim přenechal Sophiin dědeček, je objevení Svatého grálu a jeho tajemství. Čím blíže jsou ale k cíli, tím se úkol stává nebezpečnější. Grál měl být totiž pod ochranou tzv. Převorství sionského, ale do organizace se dostal zrádce a celý systém se hroutí. Navíc nejde jenom o grál, dvojice se dozvídá, že grál nebyl ve skutečnosti pohár, ale žena, a to Máří Magdaléna.
Vzhledem k tomu, že se církev snaží tuto skutečnost zatajit, uniká Sophie s Robertem smrti několikrát skutečně jen o vlásek. Celý příběh končí nenadálým uschováním grálu, ve skutečnosti tedy ostatků Máří Magdalény, a listin, jež prozrazují pravdu o jejím životě. Sophie s Robertem nakonec zjistí, kde se posvátné relikvie nacházejí, ale pro klid světa se je rozhodnou zachovat v klidu a pod obnovenou ochranou Převorství sionského.

Další skvělou knihou je Pavučina lží. Pavučina lži
Příběh se odehrává v USA v období prezidentských voleb. O pozici se ucházejí dva kandidáti : současný prezident Zachary Herney a senátor Sedgewick Sexton. Zatím je na tom lépe Sexton, protože ostře kritizuje NASA, která ještě nepřinesla žádný slibovaný objev; protože chce dávat vyšší daně a také, protože se více objevuje na veřejnosti. Jednoho dne dostane Sextonova dcera Rachel zprávu od prezidenta - má okamžitě přijet do Bílého domu. Protože Rachel nemá se svým otcem vřelé vzahy, bez ostchu jede za Zachem Hernym...a odtud až na severní pól, kam ji prezident poslal. Má sepsat zprávu o nejnovějším objevu NASA.
Společně s ní tam jsou i čtyři civilní vědci - oceánský biolog Michal Tolland, astrofyzik Corky Marlinson, doktor Wailee Ming a glacioložka Nora Mangorová. Od nich se dozví, že ten úžasný objev NASA je zatím pohřben pod ledem, ale nebude trvat dlouho a dostane se na světlo světa - obrovský meteorit se zkamenělinami velkých brouků - ve vesmíru je život. Je potvrzeno, že to je opravdu meteorit - na povrchu má tavnou krustu (vytváří se při proletu atmosférou), uvnitř chondruly (vznikají při okamžitém ohřátí a ochlazení) a hladnina niklu se pohybuje ve středních hodnotách (látky na zemi nají niklu buď extrémně mnoho nebo extrémně málo). Vše naznačuje tomu, že to je meteorit, který byl 300 let pohřben a objevila jej až NASA pomoci nového systému PODS (asi Polární orbitální snímač hustoty).Z meteoritu jsou všichni happy. Prezident chystá mimořádnou tiskovou konferenci a ředitel NASA má být "přítomen" také.
Nikdo si ani nevšímá toho, že je pozorují bojové jednoty Delta Force. Ty také musí zasáhnout při tom, když Wailee Ming objeví v šachtě, z níž byl meteorit vytažen, něco nobvyklého. Stačí dobře mířená rána a doktor Ming už světu svůj objev nepoví."Záhada" v šachtě ale nezůstane dlouho neobjasněna. Záhadné světélkující tvory objeví i Mike Tolland. Vodní světlušky nažnačují, že v šachtě je "díra" kterou se tam dostala slaná voda společně s mořskými tvorečky. Glacioložka Mangorová ale přítmnost mořské vody odmítá potvrdit...přesto za asistence dvou vědců a Rachel udělá snímky průřezu šachtou...a objeví něco strašného...nejen tělo Waileeho Minga, ale také jasný znak toho, že meteorit byl do ledu vpraven zespodu...do ledu někdo vyřezal díru a meteorit tam protstě a jednoduše nestrčil. Jakmile tuton zprávu polopaticky vysvětlí Tollandovi, Corkymu a Rachel, spustí Delta Force sřelbu, při níž Nora Mangorová přijde o život. Zbylí tři skočí z skály celí promrzlí putují na velké bílé kře. Celý Washington ale mezi tím žije volbami. Na CNN se chystá televizní debata mezi senátorem Sextonem a někým z Bílého domu. Nikdo nečeká, že to bude právě Marjorie Tenchová - poradkyně prezidenta Herneyho, která sice kouří jednu cigaretu za druhou a nemá ani obličej, ani postavu modelky, zato mozek je plně přizpůsoben politickému uvažování. Je jako jedna z mála obeznámena s objevem NASA a proto nenápadnými otázkymi vyprovokuje Sextona k prohlášení, že pokud se dostane do Bílého domu, zruší NASA.
Marjorie Tenchová také zjistí, že senátor Sexton má velké dluhy, bral úpatky a pomáhá společnostem, které chtějí podnikat ve vesmíru. Řekne to jeho poradkyni Gabriele Asheové...ta jí ale odmítá věřit. Když po ní navíc chce Tenchová písemné přiznání toho, že spala se Sextonem, rozčílí se. Kra donece tři "cestovatele" až k tajné ponorce Charlotte...tam na ně Delta Force nemůže a oni proto zavolají nejprve do Bílého domu varovat prezidenta...jenže jim to zvedene slečna Tenchová. Ta Rachelině slovům o nepravosti nálezu meteoritu nevěří a ani se o tom nezmíní před prezidentem, jehož tisková konference právě začíná. Celý svět (včetně senátora Sextona, který začíná dopadatsleduje snímky meteoritu, zkameněliny, které vypovídají o životu za hranicemi našeho světa a také reportáže v nichž jsou všichni vědci "pohromadě" a přitom už zbývají jen dva a Rachel. Společně navíc zjistí, že zfalšovaný je nejen způsob nálezu, ale také celý meteorit - krusta na povrchu byla vytvořena za obrovského žáru, chondruly jsou útvary, které vznikají nejen ve vesmíru, ale také v obrovských oceánských hloubkách, horniny se střední hladinou niklu se mohou vyslytovat i na naší planětě, ale asi spíše v oceanických podmínkách a tvorové, jejichž zkameněliny byly v metoritu se pohybují po mořském dně i na naší planětě....třeba v Mariánském příkupu.
Všechny tyto informace dají dohromady na palubě Goyi - lodi Mika Tollanda, do něhož se Rachle zamilovala...jenže na Goyu začne útočit Delta Force v čele s šéfem NRO - Národní výzkumné společnosti v níž Rachel pracuje...dívka mu tak věřila a on ji chce zabít. Nejprve jí ale povypráví o tom, jak vyrobili falešný meteorit a vpravili jej pod led, aby NASA přežila a s ní i ostatní výzkumné vesmírné společnosti, třeba NRO. Naštěstí stihne svému otci odfaxovat všchny informace o meteoritu...navíc ho nabádá, aby je nevypouštěl na veřejnost, protože jinak zemře. Senátor Sedgewick Sexton se ale už vidí v prezidentském křesle a jak už to tak bývá, poskytne infíčko o falešném objevu NASA médiím.
Rachel s Tollandem se ale z lodi zachrání, a celý svět se tak dozví nejen o NASA a falzifikátu meteoritu, ale i o podvodech senátora Sextona a prezidentem se znovu stává Zachary Herney.
A zatím poslední knihou, která se mi od Browna dostala do rukou je Digitální pevnost.
Digitální pevnost

Jde o technokratický thriller zpracovávající atraktivní tématiku šifrování a rozpor mezi právem na soukromí a národní bezpečností. Hlavní hrdinkou je krásná a inteligentní dešifrantka Susan, zaměstnankyně vládního úřadu, kde se prostřednictvím supervýkonného počítače dešifrují zakódované e-malové zprávy. Geniální japonský programátor oznámí že vymyslel neprolomitelný kód, který by znamenal skutečnou pohromu pro boj proti terorismu. Počítač vládního úřadu si s kódem skutečně neví rady. Japonský programátor je však ve Španělsku nalezen mrtev a pro klíč se kódu se vydává snoubenec Susan. Ta se zatím stává doslova vězněm v budově dešifrovacího oddělení... Z hlediska informačních technologií vzbuzuje hlavní zápletka příběhu stejně jako celá řada detailů shovívavý úsměv. Román je ale napsán čtivě, byť hledání klíče ve Španělsku trochu připomíná známou pohádku o kohoutovi a slepičce. Digitální pevnost je lehce nadprůměrný thriller, obdivovatelé záhad a mistrného prolínání fikce a skutečnosti ale tentokrát přijdou zkrátka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama