Jeho temná esence (Jeho šerá hmota)- Philip Pullman

2. května 2008 v 18:33 | Fionka |  Moje nejoblíbenější knihy
Další skvělý autor z těch nejskvělejších...
Philipa Pullaman jistě znáte, protože první díl této trilogie by nedávno zfilmován. Tato trilogie má dva názvy, takže vždycky uvedu i oba názvy knih (v pořadí JTE-JŠH)- jená se ale o tu samou knihu....

Philip Pullman
Philip Pullman se narodil v britském Norwichi v roce 1946. Dětství strávil v Británii, Zimbabwe a Austrálii, než se rodina usadila v severním Walesu. Vystudoval Exeter College v Oxfordu. Víc než dvacet let působil jako učitel na různých středních školách, z toho osm let na Westminster College.
Napsal téměř dvacet knih, z nichž většina je určena dětským čtenářům, ale s oblibou je čtou i dospělí. Známým se stal už svou tetralogií o Sally Lockhartové, ale světový věhlas mu přinesla až trilogie Jeho temné esence. První díl Světla Severu (Northern Lights (v USA pod názvem Zlatý kompas, The Golden Compass) vyšel roku 1995. Pullman za něj dostal význačné literární ceny Carnegie Medal a Guardian Children´s Fiction Award. V roce 1997 následoval druhý díl Jedinečný nůž (The Subtle Knife) a roku 2000 trilogii uzavřelo Jantarové kukátko (The Amber Spyglass).
První kniha z trilogie Jeho temné esence se okamžitě po vydání stala mezinárodním bestsellerem a celá trilogie pak nejoceňovanějším přírůstkem v žánru fantasy za posledních patnáct let, který autora rázem katapultoval mezi přední světové autory fantasy literatury. Rovněž mu vynesl srovnání s nestorem žánru J. R. R. Tolkienem.
První kniha se jmenuje Zlatý kompas (- Světla Severu).
ZLATÝ KOMPAS - JEHO TEMNÉ ESENCE - DĚTSKÝ - Pullman PhilipObálka: Zlatý kompas (brož.)
Příběh dívky Lyry se odehrává v nám podobném světě, ale přitom tak odlišném. Je to svět, který Vám bude z počátku připomínat Anglii 19. století, ale pak se tam objeví takové termíny jako benzinový motor a dokonce narazíte i na pojem atomová energie. Je to svět, kde má největší moc církev, ale přitom v příběhu nenarazíte na žádné pámbíčkáře ani náboženské rituály. Tomu našemu geograficky podobný svět má ovšem kromě nám známých bytostí i své vlastní: mluvící inteligentní lední medvědy (panserbjoerne), víly, útesové příšery a DAEMONY. Přesně podle věty na obálce ...každý má svého daemona... -zde každá lidská bytost má od narození svého vlastního "démona", který je s člověkem spojen metafyzickým provazem. Jejich životy jsou navěky svázané a smrt jednoho znamená konec i pro druhého. Jsou to hmotné bytosti, které po určitou dobu vývoje mohou měnit svoji podobu na kterékoliv zvíře. Až člověk dospěje, jeho daemon na sebe vezme trvale podobu zvířete, které nejvíce připomíná charakter člověka. Slabí mají pokojové psíky, silné charaktery leopardy, brutální Tataři např. vlky. Jejich funkce není přesně jasná; mohou se svým člověk komunikovat, pomáhat mu v různých zvířecích podobách, radit mu atd. Jsou to takoví soukromí bůžci. Možná proto je jejich lidští nositelé titulují Pane.

V tomto světě žije v Oxfordu dívka Lyra, sirotek vychovávaný na prestižní universitě Jordan College. Je to mazlíček zdejších lidí, který toho ale často zneužívá. Není to žádný andílek v růžové sukénce. Vše tajemné a zakázané je pro Lyru velmi lákavé, přímo neodolatelné. Tajně schovaná v šatní skříni se tak dozví o záhadných věcech na Severu - Prachu, který je možná částicí zla nebo i dobra, Světlech Severu, polární záři, ve které se objevují jiné světy. Ničemu z toho Lyra nerozumí, ale musí to být dost závažné, protože to přivezl její oblíbený lord Asriel. V téže době se začnou po celé Anglii ztrácet děti, potichu, ale beze stopy. Zmizí i Lyřin přítel Roger, což dost těžce nese. Ale v jejím životě se objeví tajemná paní lady Coulterová, která ji bere pod svoje křídla a odváží ji do Londýna vychovat za lady. Tato pohádka končí zjištěním, že lady Coulterová je vlastně hlavní organizátorka Hltounů, lidí unášejících děti. A okouzlující Lyru chce k tomu zneužít. Dívka utíká k Plavcům -lidem žijícím na řekách a kanálech po celé Anglii. Tento nárůdek se nezdá tím, čím je. Mají velmi dobré informační zdroje a i oni chtějí najít své ztracené děti.Tak začíná Lyřino strastiplné dobrodružství na Severu za osvobození dětí. Je to cesta plná násilí a krve, kde mnoho lidí a tvorů není tím, zač se vydává, kde mnoho lidí a tvorů se nechová tak, jak by se očekávalo.
Druhý díl se jmenuje Jedinečný nůž (- Dokonalý nůž).
JEDINEČNÝ NŮŽ-DĚTSKÁ OBÁLKY KOČKA - Pullman P.
Příběh se odehrává ve třech vesmírech: vesmíru Světel Severu, který je jako náš, ale v mnoha směrech odlišný, vesmíru, který známe, a třetím vesmíru, který se od našeho liší zase v jiných oblastech. Hlavní hrdinkou je opět dvanáctiletá Lyra, která nese obrovskou zodpovědnost, je totiž důležitá pro záchranu těchto i dalších milionů světů.
Kniha se skládá ze tří příběhů, každý se odehrává v jiném světě, ale postupně se různě proplétají a pojí.
Willovi je dvanáct let, žije se svou matkou, ale ta na tom není moc psychicky dobře, musí se starat o ni, a ještě dávat pozor na neznámé muže, kteří k nim opakovaně přicházejí a snaží se získat informace o jeho otci, významném cestovateli, který záhadně zmizel při své výpravě na Sever. Odvede svou matku do bezpečí a vrátí se do domu, kde se mu shodou okolností podaří zabít jednoho z mužů. Musí se postarat teď hlavně sám o sebe. Rozhodne se pro útěk, při kterém se chce pokusit odhalit pravdu o zmizení svého otce.
Na své cestě objeví prostorové okno, díky němuž se dostane do zcela jiného světa. Nachází zde společnost- podivnou, divokou malou dívku, jménem Lyra. Stejně jako Will, má Lyra poslání, které chce uskutečnit za každou cenu. Ale svět Cittagazze je podivné a znepokojivé místo. Ulicemi se plíží smrtící, duši pohlcující Přízraky, zatímco vysoko nad zemí zní mávání křídel vzdálených andělů. A v záhadné Torre degli Angeli se skrývá nejdůležitější tajemství Cittagazze. Novým majitelem mocného předmětu, který si sám vybírá majitele tím, že mu usekne dva prsty, se stane Will. Záhadný nůž, jenž má dvě strany, jedna přeřízne y ten nejtvrdší kov a ta druhá vytváří okna do nových světů. Dokonalý nůž… záhadný předmět, pro který by zabíjeli lidé z mnoha světů.
Mezitím, co Lyra s Willem se snaží uskutečnit své plány, a cestují z Willova světa do světa Cittagazze, v Lyřině světě se chystá největší válka za celou historii lidstva. Lyra se musí ukrýt před dvěmi mocnými silami, před magisteriem, církví, v jejímž čele stojí její matka. A proti jejím odpůrcům, v jejichž čele stojí její otec a oba se ji snaží získat na svou stranu. Oba dva totiž vědí, jak je pro vývoj lidstva důležitá.
Na pomoc jí přijdou víly z jejího světa a společně se snaží docílit všech jejich tužeb. Odhalí pravdu o Willově otci, jenž se také pomocí okna dostal do jiného světa a žil tam druhý život. Po celou dobu musí být neustále ve střehu, bojovat proti různým nepřátelům a hlavně se neprozradit…
Kniha končí unesením Lyry.
A třetí závěrečná kniha trilogie se jmenuje Jantarové kukátko (- Jantarový dalekohled).
JANTAROVÉ KUKÁTKO SVAZEK III. - Pullman PhilipJantarové kukátkoJantarový dalekohled
Lyra je v jeskyni v Himalájích, kde ji její matka Marisa Coulter udržuje zdrogovanou ve spánku.
Will s dvěmi anděli Balthamosem a Baruchem, kteří ho mají dovést k Asrielovi, jsou napadeni Metatronovými vojáky - utíkají oknem do jiného světa.
Lord Asriel vysílá malou armádu, aby zachránili Lyru. Stejně tak jsou vyslány zepeliny království. Asriel také Lyře pošle dva Gallivespiany (něco jako trpaslíčci) Lady Samalkiu a Chevaliera Tialyse.
Mary Malone najde kmen tvorů vypadajících jako sloni - mulefy. Zůstane s nimi, naučí se jejich jazyk a bude pozorovat jejich styl života a zkoumat jejich kulturu. (Mary Malonovou jsme nikdy neměla ráda. A mulefy taky ne. Připadají mi odporní i když o nich píšu sem. Kdo ví proč...Mimochodem, to ona si vyrobí Jantarový dalekohled, kterým může sledovat prach nebo co.)
Will se setká s Iorkem Byrnisonem, králem Panserbjorne - tady je most skrz světy, který stvořil Asriel a skrz něj migrují lidé. Iorek souhlasí, že půjde s Willem Lyru zachránit - navíc chce odejít ze severu, kde taje sníh kvůli globálnímu oteplování.
Will, Iorek a Balthamos dorazí k jeskyni, kde je i armáda Lorda Asriela a armáda církve. Zatímco spolu bojují dvě armády, Will jde k Lyře a vyrábí okno, aby prošli do jiného světa - v tom se na něj podívá Marisa Coulterová, která byla předtím zaujata bojem a Willovi na chvíli připomene jeho vlastní matku - díky této chvilce nepozornosti udělá chybu a nůž se mu rozbije. Lyra, Will a Gallivespiani projdou do jiného světa.
Armáda Lorda Asriela chytí Marisu Coulterovou, ale té se podaří utéct a říct svým nadřízeným vše, co ví. Ti ji ale uvězní a ona se proto stane spojenkyní Asriela.
Iorek Byrnison spraví dokonalý nůž a Lyra, Will a Gallivespiani se vydají do světa mrtvých. Tady jsou vystaveni velké zkoušce - aby mohli pokračovat, musí opustit své daemony, svou duši (i když Will nemá viditelného daemona jako Lyra, také má duši, kterou mu cesta vyrve z těla a která se až později zhmotní do zvířecí podoby), což je velice bolestivé a strašné. Ve světě mrtvých Lyra najde svého zavražděného kamaráda Rogera. Will s Lyrou se rozhodnou, že by duchové měli být volní - proto udělají okno ve světě mrtvých, kterým můžou vycházet a rozplynout se v přírodě. John Parry a Lee Scoresby jako duchové se rozhodnou pomoci Lordu Asrielovi v závěrečné bitvě.
Marisa se vydá do hor, kde se sejde s Metatronem ukecá ho - doslova. Využije jeho touhy zabít Asriela a zradí ho. Ukazuje se, že Lyra je drahá jak Asrielovi tak Marise. Z lásky se dokonce Marisa vrhne do propasti za Asrielem, který tam skončí v souboji s Metatronem. Jejich duchové jsou tedy odsouzeni bloudit tu navždy.
Lyra a Wil přijdou do světa k mulefům a chtějí se vrátit ke svým daemonům - jenže ti jsou naštvaní, že od nich prve odešli a utečou jim. Lyra a Will se do sebe bláznivě zamilují stejně jako jejich daemoni. Bohužel pro ně andělé zjistí, že se musí zavřít všechna okna mezi světy, aby se vyhubili přízraky, kteří zabíjejí dospělé. Lidé nemůžou žít v jiném než svém světě - to je zabíjí. Jedno okno sice může zůstat otevřené, ale to musí být to ve světě mrtvých. Lyru i Willa to dost zraní - tolik, že se k nim jejich daemoni okamžitě vrátí. Ale nedá se nic dělat a oba se musí vrátit do svého světa. Oba si ale přísahají, že každý rok o letním slunovratu si sednou na totožnou lavičku ve svých světech - ocitnou se tedy oba na stejném místě - spolu.
Lyra se vrátí na Jordan college a jelikož ztratí svou schopnost číst alethiometr, rozhodne se jít na speciální školu a studovat alethiometrii a znovu se to pracně naučit. Ona a Pantalaimon později uskuteční myšlenku Johna Parryho a vybudují Nebeskou republiku. I Will a Mary Malonová se musí vrátit do svého světa.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lyra Lyra | Web | 28. května 2008 v 19:29 | Reagovat

Mám blog o Zlatém kompasu!!!!!Podívej se!!

2 Sawarin Sawarin | Web | 28. října 2009 v 19:05 | Reagovat

Už je to dávno, co jsem tyto knížky četla, ale moc se mi líbily..:)

3 Sonika Sonika | 13. února 2012 v 19:12 | Reagovat

četla jsem všechny díly, ale přesto musím uznat, že na mě nejvíce zapůsobil první díl...ostatní se mi moc nelíbily

4 WilliamDop WilliamDop | E-mail | Web | 22. června 2017 v 13:57 | Reagovat

?Prime Web Producing Provider
Most useful Producing Services
Every so often the academic life can become too difficult for you with every tutor giving assignments. Worry no greater in the event you require an essay covered. We will help with creating the essay at the same time you may keep on concentrating in the coursework. You will no longer must give up your social life when we can help with composing your essays. With our essay creating support, you should be inside of a position to begin making greater use of your time and be involved in extracurricular activities. You would have asked yourself about who really needs like a program in the event you can focus on essays as students? That is certainly not always the case. Below are some categories of students who would possibly just really need the recommended essay creating assistance today.
Students who are too busy with other assignments
Too a great deal coursework to handle inside a short time
Students that lack enough knowledge for the subject
Quite often you would rather focus on something else
To the contrary of what people believe, the assistance seriously isn't always for your lazy students who cannot build time to operate on their own assignments, but rather some students who just do not have enough time to total everything. At any time you are having trouble understanding the topic, it would be superb when you can let a professional help you out. The paper can now be done by one particular of our writers who are awesome within the subject. You simply would need to make an order and we guarantee that you simply will get the right crafting in no time. Around the event that you simply have questions, we also can provide you with an essay creating guide for you to definitely know a lot more about our course of action. Furthermore to this, we have a reponsive customer aid team that is definitely always via the web and willing to reply to your inquiries. Our goal is to make sure you acquire everything you would like.
Secure Via the internet Payment
Every time you order a paper, you get a Bonus to your Balance (10% within the amount for the number one order, and 5% for every next order). With this Bonus Money, you canpay less for ones long run orders!
The revision period for papers underneath 20 web pages is two weeks. If your paper has 20 web pages or a lot more than 20 web pages, the revision period is 30 days. The amount of revisions is unlimited. We job until that you're 100% satisfied with the order!
Guaranteed Program Refund
For those who are not happy with the excellent quality of your order, you may be guaranteed to get a refund. You could potentially be sure of excessive high quality. The papers go through a strict program of control before being delivered to the shoppers.
Why We Are The Ideal Essay Crafting Company
We will not always brag about our reasonable essay creating skills, but we let the students say for us. We have quite a few clients from all over the world who have enjoyed our support before, so you too could be next in line to make use of it. In this article are a couple of things we do that just makes us good at essay composing.
We only hire the most desirable and professional writers after giving them a thorough evaluation
We check our writer’s credentials and only hire people from English-speaking countries
Writers selected are additionally trained to meet our standards
We deliver our users with great premium content in anyway times
Every piece written is passed through an editor who ensures it meets the client prerequisites
With like steps, we can always guarantee that the client will get the most suitable deliver the results delivered to him.
Order Your Essay Now
We understand the importance of scoring the most suitable grades from the essays. It is the reason we make sure the students get the greatest excellent essays in any way times. Our essay composing provider is in line with our policies which are all directed at helping the students. Whatever you desire written, the writers will always deliver it in clear language. You will nonetheless get unlimited revisions until you may be satisfied with the deliver the results. Let us help with professional essay composing and impress your professors.

5 WilliamDop WilliamDop | E-mail | Web | 23. června 2017 v 4:44 | Reagovat

?How Proofreading Can Drastically Improve Your Producing
Proofreading a paper before you turn it in can mean the difference in between an unacceptable essay and a single that will be praised and rewarded by having an excellent grade. Too often, however, students skip this crucial step when composing.
Proofreading a paper is just as important as any other aspect of producing; in fact, the course of action is instrumental in becoming your ideas across in an accessible and reasonable manner.
Before You Proofread
Before performing a final proofread, it's important to do an in-depth edit. Editing your paper makes it possible for you to definitely examine how your ideas connect with just about every other in terms of organization, progress, and focus.
If a particular argument or fact would be more effective suited for another section of your paper, you may rearrange the content so that similar ideas are presented on the same paragraph or in proximity to every other. This extra considersation can give your paper significantly more order.
Also, take the time to rewrite or revise any part of your paper that you're unsatisfied with or that you choose to think could be written way more convincingly. Editing facilitates you to definitely identify areas that could be supported by a great deal more facts or more suitable arguments. Insert a bit more content as you see fit, so long as it's relevant and inside word limit restrictions.
Save newer versions of your function as separate data files so that you'll have a record of your drafts and also a point of reference if you happen to decide to revisit certain ideas. Once your paper's content and flow are the highest quality they tends to be, you’re able to dive into proofreading, which comprises wanting for errors in punctuation, spelling, grammar, and word choice.
The Benefits of Proofreading
Performing a thorough proofread of your operate will give you the chance to fix any errors that remain which may cloud your intended meaning. Though a good number of computers and word processors offer spell-checkers, they cannot catch tricky and commonly misused words, these types of as homophones, the way which you can in case you proofread and give your paper a word-by-word report.
Grammar mistakes can be caught and fixed, most definitely when reading your get the job done aloud. Since misplaced punctuation can change the entire meaning of the sentence, it's also important to ensure that these minimal marks have been expertly employed.
Strong spelling, grammar, and punctuation are extremely important; it's not uncommon for some teachers to mark down a paper an entire letter grade if it's obvious that it hasn't been properly proofread .
Address every error, no matter how big or minor. You should minimize the potential for misunderstanding by choosing the right words to communicate your ideas. Never underestimate the importance of clarity; when faced with the choice to implement a big, vague word or a short, clear one particular, always choose the latter.
During the editing practice, academic papers or theses that are highly dependent on research really want to have their resources vetted for accuracy and legitimacy. Verify that your paper is dependant upon credible particulars. Then, with the proofreading stage, check your citations and footnotes to ensure their proper placement and formatting.
Proofreading Tips
Certain strategies can serve you effectively when it comes to proofreading. Putting your paper aside for a bit can help you look and feel at your get the job done with fresh eyes after you decide to critique it. You could also scan your paper from the summary to the introduction to give yourself a new perspective.
If you're composing a paper that has to be presented in the certain style, like as Modern-day Language Association (MLA) style, it's a very good idea to have others who are familiar with that style analyze your paper to see if it meets the prescribed standards. They may be able to identify mistakes that you choose to missed, notably if your familiarity with MLA style is constrained.
Get crafty with your proofreading techniques to ensure that you're handing in an impressive paper. In this article are three practical proofreading tactics:
Consider printing out your do the job or altering the document formatting; this can help you perspective your get the job done as if it had been written by a classmate.
Spot a separate piece of paper over your operate to block out unread pieces of textual content whilst you proofread just about every line to help you concentrate on just about every word of your paper individually.
As soon as you or your teachers have identified certain weaknesses inside your crafting, study your do the trick with the goal of addressing those areas. For example, writers who pick punctuation problematic can print out their papers and highlight or circle punctuation marks to determine if they're equally necessary and ideal.
Increased Resources
To learn even far more about proofreading, visit the following links:
About the Author
Chandra is the founder and president of Scribendi. She holds a BA in English and an MSc in Area Exploration Studies. Her lifelong devotion to the written word started when she joined The Chatham Daily News as a regional stringer. She then worked as a reporter/photographer for a big chain of weeklies before becoming the managing editor of an independent paper, a post she held for two years before striking out on her have. She pens a weekly humor column and has written dozens of short stories, newspaper articles, and magazine articles. She is undoubtedly an enthusiastic supporter of area exploration and scientific research, and is the author of Be the Change: Saving the World with Citizen Science .
Image source: Prawny/Pixabay.com
Related Articles

6 FvezxSpada FvezxSpada | E-mail | Web | 21. září 2017 v 6:08 | Reagovat

loans no bank account - http://personalacrb.org/
same day cash loans bad credit <a href=http://personalacrb.org/>easy personal loan</a> ’

7 Vrbyephece Vrbyephece | E-mail | Web | 21. září 2017 v 7:31 | Reagovat

apply loan bad credit - http://loansvtna.org/
quick faxless payday loan <a href=http://loansvtna.org/>pay day loans</a> ’

8 Bvbnhexela Bvbnhexela | E-mail | Web | 22. září 2017 v 8:20 | Reagovat

avoiding payday loan debt
<a href="http://paydayhhkl.org/">payday cash loan</a>
bad credit no payday loan
<a href=http://paydayhhkl.org/>online payday loans</a> ’

9 Ffvsweads Ffvsweads | E-mail | Web | 23. září 2017 v 9:06 | Reagovat

cialis by mail
<a href="http://cialisovnnc.com/">cialis online</a>
cialis daily side effects
<a href=http://cialisovnnc.com/>cialis</a> ’

10 Ffvgsweads Ffvgsweads | E-mail | Web | 25. září 2017 v 1:22 | Reagovat

buy cialis from india
<a href="http://veucialis.com/">buy cialis</a>
low cost cialis
<a href=http://veucialis.com/>buy cialis</a> ’

11 Fsvcreerb Fsvcreerb | E-mail | Web | 25. září 2017 v 6:34 | Reagovat

cialis soft tabs dosage
<a href="http://retcialis.com/">buy cialis</a>
cialis over the counter
<a href="http://retcialis.com/">cialis online</a> ’

12 Jnmkgriemy Jnmkgriemy | E-mail | Web | 25. září 2017 v 21:37 | Reagovat

cialis generic tadalafil
<a href="http://cialiseimah.com/">generic cialis</a>
cialis 5mg price
<a href=http://cialiseimah.com/>cialis</a> ’

13 Bhnjfreexy Bhnjfreexy | E-mail | Web | 26. září 2017 v 1:46 | Reagovat

cheap no prescription viagra
<a href="http://viagracekan.com/">generic viagra</a>
viagra doses
<a href=http://viagracekan.com/>cheap viagra</a> ’

14 BbnhMampum BbnhMampum | E-mail | Web | 26. září 2017 v 1:51 | Reagovat

viagra information
<a href="http://viagrakjkmn.com/">viagra online</a>
viagra sale online
<a href=http://viagrakjkmn.com/>generic viagra</a> ’

15 AzsvAllona AzsvAllona | E-mail | Web | 26. září 2017 v 3:32 | Reagovat

buy viagra without prescription
<a href="http://viagraonszb.com/">viagra</a>
online viagra sales
<a href=http://viagraonszb.com/>generic viagra</a> ’

16 LvvdSelife LvvdSelife | E-mail | Web | 27. září 2017 v 7:18 | Reagovat

cheap viagra online without prescription - https://viagraciom.com
viagra brand 50 mg generic <a href=https://viagraciom.com>cheap viagra</a> ’

17 BvezDeerly BvezDeerly | E-mail | Web | 28. září 2017 v 16:00 | Reagovat

same day payday loans no credit check
<a href="https://loansbtxsa.org/">online payday loan</a>
fast payday loan
<a href=https://loansbtxsa.org/>payday loan</a> ’

18 FvthsCleato FvthsCleato | E-mail | Web | 29. září 2017 v 11:43 | Reagovat

best payday loan company
<a href="https://cashrvyn.com/">cash advance loans</a>
cash advance loans
<a href="https://cashrvyn.com/">cash advance america</a> ’

19 IkmeMointy IkmeMointy | E-mail | Web | 29. září 2017 v 12:15 | Reagovat

payday loans austin texas
<a href="https://paydayrvjlo.com/">bad credit payday loans</a>
a payday loan check
<a href=https://paydayrvjlo.com/>online payday loans</a> ’

20 vwqehexela vwqehexela | E-mail | Web | 1. října 2017 v 2:41 | Reagovat

no credit check online payday loans
<a href="https://installmentloanvelam.com">installment loan</a>
advance cash payday loan
<a href=https://installmentloanvelam.com>installment payday loans</a> ’

21 FvrcCronse FvrcCronse | E-mail | Web | 1. října 2017 v 4:28 | Reagovat

fast payday loan online
<a href="https://cashadvanceamericasev.org">cash advance loans online</a>
car title payday loans
<a href=https://cashadvanceamericasev.org>cash advance loans</a> ’

22 FvteMointy FvteMointy | E-mail | Web | 1. října 2017 v 8:24 | Reagovat

loan calculators
<a href="https://loansonlinevaec.org">payday cash loan</a>
cash advance loans
<a href=https://loansonlinevaec.org>payday loan</a> ’

23 DrbecPLERGE DrbecPLERGE | E-mail | Web | 2. října 2017 v 17:49 | Reagovat

cost viagra - http://viagraoplws.com/
what would happen if a girl took viagra <a href="http://viagraoplws.com/">viagra online</a> ’

24 SfgfbAlmono SfgfbAlmono | E-mail | Web | 2. listopadu 2017 v 8:53 | Reagovat

best payday loan on line - https://paydaaexc.com
loan <a href=https://paydaaexc.com>small loans</a> ’

25 Dannymed Dannymed | E-mail | 29. listopadu 2017 v 14:50 | Reagovat

instant online loans <a href=http://onlinepaydayloansdirectlenderspros.org>payday loan direct lender</a> fast online loans <a href=http://paydayloansguaranteedapproval.org>payday loan online</a>

26 MbjmvkPLERGE MbjmvkPLERGE | E-mail | Web | 7. prosince 2017 v 9:54 | Reagovat

alternative to viagra
http://vipnowed7.com/
viagra england
<a href="http://vipnowed7.com/">buy viagra online generic</a>

27 LssdvdMampum LssdvdMampum | E-mail | Web | 7. prosince 2017 v 21:38 | Reagovat

buy viagra no prescription
http://canadiannowv.com/
pfizer viagra for sale
<a href=http://canadiannowv.com/>viagra price</a>

28 JybsaIcexia JybsaIcexia | E-mail | Web | 8. prosince 2017 v 17:41 | Reagovat

bad credit loan
<a href="https://payday-loans.us.com/">online payday loans direct lenders</a>
az laws payday loans
<a href=https://payday-loans.us.com/>payday loans online</a> ’

29 Svesbontoto Svesbontoto | E-mail | Web | 22. prosince 2017 v 17:23 | Reagovat

backers for payday loan opperations https://now24paydayloans.com/
pay day <a href=https://now24paydayloans.com/>payday loans online</a>

30 DvenrenCleato DvenrenCleato | E-mail | Web | 23. prosince 2017 v 5:09 | Reagovat

calculate interest loan
<a href="https://1paydayloansonline.com/">payday loans online direct lenders only</a>
direct lender of payday loans
<a href="https://1paydayloansonline.com/">online payday loans direct lenders</a>

31 ZvstIcexia ZvstIcexia | E-mail | Web | 31. prosince 2017 v 14:09 | Reagovat

debt consolidation home loan
<a href="https://paydaykko.org/">3 month payday loans</a>
guaranteed online personal loans
<a href=https://paydaykko.org/>payday loans online same day</a>

32 DsbcCleato DsbcCleato | E-mail | Web | 1. ledna 2018 v 0:14 | Reagovat

instant loans
<a href="https://installmentccy.org/">direct lender payday loans</a>
bar none payday loans
<a href="https://installmentccy.org/">payday loans</a>

33 JbbCronse JbbCronse | E-mail | Web | 5. ledna 2018 v 19:55 | Reagovat

one hour payday loan
<a href="https://personalnae.org/">online payday loans direct lenders</a>
$500 payday loans
<a href=https://personalnae.org/>installment loan</a>

34 ZmsIcexia ZmsIcexia | E-mail | Web | 9. ledna 2018 v 18:32 | Reagovat

online loans monthly payments
<a href="https://paydayloans-online.us.com/">installments loans</a>
bad credit absolutely no faxing payday loan
<a href=https://paydayloans-online.us.com/>installments loans</a>

35 McsAnoth McsAnoth | E-mail | Web | 10. ledna 2018 v 22:19 | Reagovat

viagra samples
<a href="http://viagraonszb.com/">what is viagra</a>
buy viagra in england
<a href="http://viagraonszb.com/">discount viagra</a> ’

36 MdvxAnoth MdvxAnoth | E-mail | Web | 13. ledna 2018 v 0:21 | Reagovat

buy viagra online no prescription
<a href="http://viagracnar.com/">womens viagra</a>
get viagra
<a href="http://viagracnar.com/">what happens if a girl takes viagra</a> ’

37 VecCronse VecCronse | E-mail | Web | 22. ledna 2018 v 4:52 | Reagovat

loans
<a href="https://paydayloans-online.us.org/">fast payday loan</a>
debt relief companies
<a href=https://paydayloans-online.us.org/>payday loan</a>

38 LssdvdMampum LssdvdMampum | E-mail | Web | 24. ledna 2018 v 5:20 | Reagovat

viagra no prescription
http://viasergeneric.com/
viagra expiration date
<a href=http://viasergeneric.com/>viagra prescription</a> OK’

39 MbedtPLERGE MbedtPLERGE | E-mail | Web | 25. ledna 2018 v 20:50 | Reagovat

best place to buy viagra
<a href="http://genericonlineviaqra.com/">buy generic viagra</a>
buy viagra internet
<a href="http://genericonlineviaqra.com/">viagra no prescription</a> ok’

40 Mhtincure Mhtincure | E-mail | Web | 1. února 2018 v 17:50 | Reagovat

OK’ https://cashadvanceonline.us.org/
online loans for bad credit <a href="https://cashadvanceonline.us.org/">cash advance loan</a>

41 BrvsCronse BrvsCronse | E-mail | Web | 3. února 2018 v 18:07 | Reagovat

OK’
<a href="https://onlineloan.us.org/">loans payday</a>
payday loans no credit check no faxing <a href=https://onlineloan.us.org/>instant payday loans</a>

42 alvinzc69 alvinzc69 | E-mail | Web | 6. února 2018 v 17:01 | Reagovat

Blog about sissy life
   doll adn man sex girls first period gender equity in the classroom  
http://sissy.adultnet.in/?post.kara
  vocal less women seeking women 47 photos pretty girls sexy bridesmaid man seeking woman for sex holidays low deposit picture of women sex movies 19499

43 Ldvrhinly Ldvrhinly | E-mail | Web | 10. února 2018 v 2:50 | Reagovat

OK’
<a href="http://vigrageneic.com/">generic viagra online</a>
online cheap viagra
http://vigrageneic.com/ - generic viagra online

44 Craigplomy Craigplomy | E-mail | 10. února 2018 v 20:22 | Reagovat

Start chatting with amateurs, exhibitionists,
pornstars w/ HD Video & Audio.

No Registration Required - 100%
Watch Live Cams Now!

http://zo.ee/4ln1K

45 linasm11 linasm11 | E-mail | Web | 13. února 2018 v 11:24 | Reagovat

Release pictures  
http://blowjobs.sexblog.pw/?esther
  erotic chatting pc erotic games download erotic auto erotic asphixiation sex movies

46 joytb69 joytb69 | E-mail | Web | 13. února 2018 v 11:37 | Reagovat

Gay porn site  
http://yaoi.erolove.in/?profile_alberto
  jason mraz gay gay roommate finder french gay gay halifax gay date sites

47 VrcSpada VrcSpada | E-mail | Web | 16. února 2018 v 1:59 | Reagovat

OK’
https://writebusinessplan.us.com/
help with academic paper
<a href=https://writebusinessplan.us.com/>sample business plan</a>

48 BdcJuike BdcJuike | E-mail | Web | 16. února 2018 v 3:10 | Reagovat

https://writingbusinessplan.us.com/
writing a term paper
<a href="https://writingbusinessplan.us.com/">creating business plan</a>
OK’

49 NathanDrake NathanDrake | E-mail | Web | 25. února 2018 v 11:33 | Reagovat

Всем привет!   Недавно купил PS4   а игры то стоят по 4 косаря!   увидел кто то скидывал магазин аккаунтов psn   хочу купить здесь аккаунты!!  

http://Psn-Market.com/ - Купить аккаунты PSN

50 Lqhcreerb Lqhcreerb | E-mail | Web | 26. února 2018 v 18:00 | Reagovat

Hi! All!
<a href="http://retcialis.com/"></a>
20 mg cialis
<a href="http://retcialis.com/">cialis sale</a> OK’

51 GblPLERGE GblPLERGE | E-mail | Web | 28. února 2018 v 0:09 | Reagovat

<a href="http://freeerectilepills.com/">cheap erectile pills</a>
brand name viagra no prescription
<a href="http://freeerectilepills.com/">erectile pills</a> OK’

52 leslieju18 leslieju18 | E-mail | Web | 1. března 2018 v 6:26 | Reagovat

My new photo blog
http://sexypic.erolove.in/?entry-daniela
hq porn stepmom sex stories pussies full of cum 4tube sex videos free porn movie

53 courtneyzi69 courtneyzi69 | E-mail | Web | 1. března 2018 v 13:30 | Reagovat

Started new cobweb stand out
http://peggme.yopoint.in/?gain.renee
erotic fashion download erotic games hindi erotic movies cosplay erotic good erotic movies

54 Dvssoags Dvssoags | E-mail | Web | 2. března 2018 v 6:09 | Reagovat

buy viagra australia http://otcerectilepills.com/  OK’
natural alternative viagra <a href=http://otcerectilepills.com/>erectile pills</a>

55 OtelFeelt OtelFeelt | E-mail | Web | 5. března 2018 v 6:22 | Reagovat

Недорогой отель рядом с центром Нижнего Новгорода. Ближайшая станция метро недалеко от гостиницы, что позволяет попасть в центр города за 10-15 минут. Гостиница располагается в Нижнем Новгороде рядом с ЖД вокзалом и стадионом.
- otel52.ru -  

http://otel52.ru - Гостиница в Нижнем Новгороде

56 jewelsh18 jewelsh18 | E-mail | Web | 6. března 2018 v 9:05 | Reagovat

Strong dick shemales  
http://shemales.blogporn.in/?blog-monique
  ladyboy free pornagrafic vidios ts dating ladyboys shaemle video

57 felixhl69 felixhl69 | E-mail | Web | 7. března 2018 v 20:12 | Reagovat

My contemporary pron blog    
http://ebony.erolove.in/?in person.riya
  tgp gyno milf sex pics porn for flash player 7 hot sex pic

58 keithma60 keithma60 | E-mail | Web | 9. března 2018 v 14:33 | Reagovat

Freeware gay porn  
http://blackgay.net.erolove.in/?profile.gaige
  gay music local gays gay hotels gay chat rooms gay t shirts

59 adrianws4 adrianws4 | E-mail | Web | 10. března 2018 v 20:36 | Reagovat

Check my new project
app for study android gamed download mobile app android phone case free tv app for android dwonload
http://sex.games.android.porndairy.in/?leaf.jazmin
4 android phone free games for the android my play market free download porn apps for android tubemate android software download

60 GrandTournament GrandTournament | E-mail | Web | 11. března 2018 v 6:23 | Reagovat

Hello therewith http://www.turnir.grand-casino.coca.bz/en/view/463 !
Winter has arrive and We've got well prepared items for you:
2 four hundred$ - prize fund!
1 000$ - 1st put prize!

Here is what they say about us and some reviews:
<youtube>cV3a_63cHVg</youtube>
<a href=https://youtu.be/ykEzAGrWTZU>grand parker casino</a>
Tournament on bets sum
Video games: Slot and Keno
Taking part in tournament: guess from 0.01$

Conditions and procedures of Match:
- The player receives instantly into tournament table and gets to be it's participant it does not matter if this wager wins or no.
- For profitable in Event It is necessary to create the most volume of bets.
- If two or more individuals provide the very same bets volume, the upper place will take who got it 1st.
- A table reveals: put from the Match, login of each participant and the results of guess volume.
- The column «Prize» has two formats of prizes: the very first for all players, the 2nd for Vip gamers.
- Reward prizes are accrued with wager 35 for all gamers and 30 for Vip players.

Finest regards,  www.grand-casino.coca.bz

61 Kmsskall Kmsskall | E-mail | Web | 12. března 2018 v 13:39 | Reagovat

Hi!
<a href="http://viagrapbna.com/">cheap viagra</a>
cheap viagra 100mg
<a href=http://viagrapbna.com/>viagra online</a>  OK’

62 ElenaGolunovaOfficial ElenaGolunovaOfficial | E-mail | Web | 12. března 2018 v 17:54 | Reagovat

Все желающие, заходите к нам на официальный сайт сайт https://golunova-elena.ru/ Елены Голуновой.

Добро пожаловать на официальный сайт Елены Голуновой.

Тут вы сможете задать любой волнующий Вас вопрос сильнейшему экстрасенсу 13 битвы экстрасенсов.
Официальный сайт Елены Голуновой

Здравствуйте! Меня зовут Елена Голунова, я приветствую Вас на своем официальном сайте! Здесь Вы найдете информацию обо мне и фотографии, а так же через мой сайт вы сможете задать мне вопрос пройдя тест.

Я урожанка Новосибирска и мне 43 года, экстросенсорикой я занимаюсь очень давно в основном черная магия меня интересует которая не менее эффективна чем белая магия.

У меня трое сыновей, Влад который Кадони 25-и лет, до него Виктор Голунов и средний сын Дмитрий которому 15 лет и он уже обладает способностями.

Наш сайт  https://golunova-elena.ru/

63 morrisvq1 morrisvq1 | E-mail | Web | 13. března 2018 v 1:11 | Reagovat

New programme
http://love.dating.sexblog.pw/?page.paloma
  www cherrybloosom com asian dating widows dating online free black online dating sites for singles delhi dating site lonely wife hookups

64 NyhHiema NyhHiema | E-mail | Web | Čtvrtek v 0:14 | Reagovat

Hi!
<a href="http://cialisovnsm.com/">cheap cialis</a>
cialis free trial canada
<a href=http://cialisovnsm.com/>buy cialis</a> OK’

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama