Darren Shan -Darren O´Shaughnessy

2. května 2008 v 16:27 | Fionka |  Moje nejoblíbenější knihy
Zase jsem se trochu zastyděla, když jsem si uvědomila, že tady ještě nemám (pro mě nejznámější) upírskou ságu Darren Shan od pseudomově stejnojmenného autora Darrena Shana.

Darren O´Shaughnessy (=> Shan)
Přestože je Ir, narodil se v St. Thomas' Hospital, v Londýně - hned naproti přes vodu od Parlamentu ve Westminsteru (což může vysvětlovat jeho fascinaci ďábelskými krvežíznivými příšerami...). Žil v jihovýchodním Londýně nedaleko Elephant & Castle. Začal chodit do školy v raném věku tří let (byl strašně zlobivé dítě, žádná škola ho nechtěla!), do English Marty's. V 6 letech se přestěhoval do Limercku v Irsku s jeho rodiči a mladším bratren (ale nikdy nestratil svůj londýnský přízvuk!).
Darren chodil na základní školy v Askeatonu, kde učila jeho matka, a poté na střední školu do Copsewood College v Pallaskenry. Později se vrátil zpět do Londýna, aby studoval sociologii a angličtinu na Roehampton College. Poté pracoval pro kabelovou televizi v Limericku, než se stal spisovatelem na plný úvazek.
Ačkoliv chtěl Darren vždy být spisovatelem, začal psát ve svém volném čase až v pubertě (dříve psal příběhy jenom pokud byly za domácí úkol). Svůj první psací stroj si koupil ve 14 letech a nikdy toho nelitoval, vyklepávaje spousty krátkých příběhů a komiksových stripů a rozepsal i několik nikdy nedokončených knih. První literární úspěch ukusil v 15 letech, kdy vyhrál soutěž o televizní scénař pro RTE v Irsku s jeho černou komedií A Day in the Morgue (Den v márnici) - už v tomto věku byl morbidní!
Když mu bylo 17, dokončil svůj první kus Mute Pursuit (Němé pronásledování) - futuristický mix mezi Terminátorem a The Dark Tower Stephena Kinga. Přestože nebyla nikdy publikována, zůročil svoji spisovatelskou zkušenost a začal se v následujích letech více soustředit na psaní knih a opustil styl krátkých příběhů. Během několika dalších let v jednom kole mezi školou a prací psal průměrně jednu knihu ročně, experimentoval s různými nápady, žánry, délkami a styly. Jakmile začal psát na plný úvazek, psal průměrně 5 nebo 6 knih ročně. Ale to se časem zmenšilo na 2 až 3 kvůli cestování na autogramiády jeho knih.
První kniha ságy se jmenuje Darren Shan a Madame Okta.
Darren žije v jednom nejmenovaném britském městě poklidný život normálního studenta. To se změní až jednoho dne, když jeho nejlepší kamarád přinese ukradený letáček, který zve na představení Panoptika zrůd. I na vzdory varování svého učitele se tam vydají. Darrenův kamarád Steve pozná jednoho účinkujícího; viděl ho na obrazu z 19. století! Jedná se o upíra a Steve po něm chce, aby z něho udělal poloupíra. To se však nestane, protože má "zlou krev". Steve se naštve a vyhlásí upírovi pomstu. Darren to vyslechne skryt na balkoně a za pár dní se rozhodne upírovi ukrást jeho cvičeného pavouka (je děsný blázen do pavouků) . To se mu povede, ale pavouk Steva kousne a Darrenovi nezbývá (doktoři neznají jed, na který Steve umírá), než najít upíra a požádat ho o pomoc. Darren najde pana Hroozleyho a ten mu rekne ze mu da protijed pod tou podminkou ze on se stane poloupiren. Pro záchranu Steva Darren prijme a stane se upírovým pomocníkem!!!
Druhá kniha se jmenuje Darren Shan- Upírův pomocník.
Darren se seznamuje se svými schopnostmi jako poloupír, ale stále odmítá pít krev z člověka (mrtvého i živého). Darren si stěžuje, že nemá kamarády, kteří by mohli vědět kdo je. Pan Hroozley navrhne, že by mohli jet zpátky do Panoptika zrůd. Tam se Darren seznamuje s Hadím chlapcem Evrou,Samem a Ervem. Erve je členem POK (Pluk Ochránců Přírody). Nelíbí se mu, že v Panoptiku hrůz vězní Vlčího muže v železné kleci, a tak ho pustí na svobodu. Vlčí muž mu nejdříve ukousne ruce, a potom se vydá chytit Sama, který byl schovaný opodál. Darren se mu sám vydává na pomoc a po chvíly ho doběhne ve starém depu, kde ho vlčí muž omráčí a Sama zabije. Aby Darren zachránil Samovu duši, vypije jeho krev.
Třetí díl ságy dostal název Darren Shan- Krvavé chodby.
Krvavé chodby Darren se vydává s Evrou a panem Hroozleyem do upírova rodného města (řádí tam šílený vampír - upír co lidi při sání krve zabíjí). Tam Darren pozná lidské děvče Debie - ta nakonec sehraje smrtelně nebezpečnou roli. Darren s Evrou si nejdříve myslí, že za vraždy ve městě může pan Hroozley, a tak ho sledují. Když jednoho večera pan Hroozley sleduje jednoho tlouštíka, Darren si myslí, že to má být jeho další oběť. Když pan Hroozley skočí na nešťastníka, Darren se ho pokusí zastavit. To byla ale chyba, protože tím zabrání panu Hroozleymu zabít vampíra Murloogse a ten uteče a cestou unese Evru. Darren s panem Hroozleyem musí do podzemních stok hledat hadího chlapce, ale problém je v tom, že těch chodeb tam je několik kilometrů. A vampír řekl, že Evru sní na Boží hod, což je za 3 dny. Darren s panem Hroozleyem vymylslí plán jak Vampira zabít a Evru osvobodit, ale je při něm potřeba dát v sázku život Debie a jejích rodičů. Plán vyjde a Evra, Darren a pan Hroozley prchají z města pryč.
Čtvrtý díl se jmenuje Darren Shana- Upíří hora.
Darren se s panem Hroozleyem vydává k Upíří hoře - hora kde se jednou za 12 let upíři scházejí a "debatují" o různých věcech. Na cestu se k nim musejí přidat 2 Lidičkové, kteří nesou vzkaz od pana Sudda. Jeden z nich je zabit, druhému se podaí k hoe dostat. Předá vzkaz, že se blíží den, kdy má povstat Pán Vampýrů, který má vyhladit všechny upíry. Darren s panem Hroozleyem se nakonec dostanou před Upíří radu (5 knížat) a ta má rozhodnout, zda pan Hroozley bude potrestán, protože zasvětil krví dítě. Nakonec rada rozhodne, že pan Hroozley potrestán nebude, ale Darren musí projít 5 zkouškami smrti. Pokud neprojde a přežije je, nebo je vzdá, bude zabit...
Pátý díl pak nese název Darren Shan- Zkoušky smrti.
Obálka: Zkoušky smrti Poloupír Darren Shan, který byl před 6 lety zasvěcen do světa upíru a prožil už mnoho hrůzných dobrodružství teď ale musí projít asi nejtěžším co do té doby dokázal. Musí projít upírskými zkouškami zvané Prověření, ve kterých když zklame tak bude muset zemřít, ale je tu i poselství, které jeho přítel a Lidička Harkat Mulds přinesl do takzvané Upíří hory, kde má Darren skládat zkoušku. Poselství přichází od Harkatova pána Osmonda Sudda zkráceně O.Suda a které oznamuje, že noc Pána vampýrů je již blízko. Vampýři nejsou jako upíři. Vždycky když se krmí lidskou krví, tak svou oběť zabijí, ale upíři si vždycky vezmou krve jen trochu aby člověka nezabili. Také nekoušou svými zuby lidi do krku, ale jen je trochu pořežou svými nehty a pak ránu zacelí svými slinami. Z oběti se také nikdy nestane upír. Jenže vampýři jsou krutí a zabíjejí nevinné lidi, proto se upíři tohoto poselství bojí. Takže Darren Shan se začíná připravovat na zkoušky, kterých má být celkem pět. V první zkoušce musí projít vodním bludištěm, ve druhé má přejít jeskyni po krápnících a ve třetí musí projít Síní plamenů. Všechny tři zvládne, ale ve čtvrté zkoušce, kdy má zabít dva divoké kance kteří mají v sobě trochu upíří krve proto jsou nebezpečnější, zklame a má zemřít. Zachrání ho jeho přítel Kurda Smolt, který je také upír. Nabídne Darrenovi že mu pomůže utéct a Darren jeho nabídku přijme. Když však v chodbách na vampýry zjistí, že Kurda je spolčený s vampýry snaží se utéct, ale spadne do řeky, která vede skrz horu. Proud ho strhne a od začne padat do útrob hory. A tak končí tato kniha a už se moc těším na další.
Šestý díl se jmenuje Darren Shan- Upíří kníže.
Šestou knihou se završuje druhá trojice hororových příběhů o poloupíru Darrenu Shanovi. Při nelítostných prověřovacích zkouškách o způsobilosti stát se právoplatným upírem se Darren domníval, že nic horšího už ho potkat nemůže. A přesto na něj skrze zastánce vampýrů Kurdu padne podezření, že zradil. Do Upíří hory totiž pronikli nepřátelští vampýři, očividně proto, aby naplnili proroctví Pána vampýrů. V Hoře se schyluje k smrtící bitvě.
Sedmý díl dostal název Darren Shan- Lovci z přítmí.
Od Darrewnových prověřovacích zkoušek a od bouřlivých událostí v Hoře už uplynulo šest velmi zlých let, která za celá staletí patřila pro upíry k těm nejhorším. Darren se stal jedním z knížat, seznamuje se s upířími zákony i s povinnostmi vůdce klanu a cvičí se v boji. Ve vnějším světě začala zuřit válka, ale Darren věří, že tento boj se ho netkne. A pak Horu navštíví tajemný pan Sudd a varuje knížata i generalitu, že Pán vampýrů se svými vojsky se blíží a celý upíří klan vyhladí. Naznačí však také, že existují tři lovci, kteří mají moc Pána vampýrů zabít.
A  osmý díl se jmenuje Darren Shan- Spřeženci noci.
Darren Shan a jeho spojenci se při svém pátrání po Pánovi vampýrů dostávají do rodného městečka pana Hroozleyho a zdá se, jako by se historie opakovala - opět se objevují mrtvoly bez jediné kapky krve. A když se Darren setká se školním inspektorem, začne se odvíjet nit podivných a hrůzostrašných událostí, které doženou Lovce až na pokraj sil. Podaří se jim odhalit a přemoci všechny zlé síly, které se postaví proti nim?
Devátý díl se jmenuje Zabijáci úsvitu.
Zabijáci úsvitu
Z lovců se stal lovená zvěř. Sice se jim se štěstím podařilo prchnout z pasti, kterou jim vampýři nastražili, ale Steve se nespolehl na první léčku a nastražil i další. Upozornil na ně úřady, kterým namluvil, že právě oni zodpovídají za sérii vražd, které spáchali vampýři. Lovci jsou najednou obklíčeni policií a vojáky. Jejich hlavní poslání - zničení Pána vampýrů - se tak ještě vzdaluje a jejich životy jsou opět v ohrožení.
Desátý díl dostal název Jezero duší.
Jezero duší
Darren a Harkat se vracejí k Circo Mostruoso, aby se vyléčili ze smutku a bezmocného zoufalství po smrti pana Hroozleyho. Ale Harkatovy noční můry se zhoršují, a tak se musí vydat na cestu za svou pravou totožností. S Darrenem se ocitají v podivném světě plném nečekaných a nepředvídatelných nebezpečenství. A Osmund Sudd se jen zpovzdálí královsky baví svou hrou. A čí duše čeká na Harkata v prokletém jezeře?
Předposlední jedenáctý díl- Pán stínů.
Pán stínů

V předposledním dílu ságy se Darren Shan vrátí do rodného města. Jeho rodiče se odsud odstěhovali, žije tu jen jeho nyní už dospělá sestra... se svým synem, a tudíž Darrenovým synovcem! Krátký klid se ukáže být jen klidem před děsivou bouří: Darrena, kterého už nějakou dobu trápí děsivé sny o posledním střetnutí s Pánem vampýrů, čeká strašlivý a zoufalý boj, spousta ztrát a bolesti. A taky jedno hrůzné odhalení: poslední souboj má být jen soubojem o to, kdo se stane zkázou světa. Buď Darren podlehne a Pánem stínu se stane Steve Leopard, anebo zvítězí, a pak se strašlivou zhoubou stane on sám!
A konečně nekonečné poslední díl se jmenuje Synové osudu
Synové osudu
Jak se naplní proroctví O. Sudda? Kdo ze synů osudu se stane vítězem a kdo poraženým? Steve, anebo Darren, jež od dětství pojilo zprvu přátelství, a posléze nenávist? A jakým asi bude svět - nezůstane bez lidí?
Odpověď hledejte v závěrečném příběhu této napínavé dvanáctidílné ságy!


 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Estel Erunámë Estel Erunámë | Web | 27. července 2008 v 16:37 | Reagovat

Tyhle knížky si teď posílám po internetu.. Když mi došel první a druhý díl, obě knížky jsem přečetla za jeden den.. :) Objednala bych si další, ale moje úspory si bohužel musím šetři na učebnice do prváku.. :(

Ale tyhle knížky rozhodně doporučuju všem, kdo mají rádi dobrodružné fantasy knížky s nádechem hororu a upírů.. :D

2 Cindy-Rin* Cindy-Rin* | 2. září 2008 v 12:59 | Reagovat

Ahojki už vyšel i devátý díl jmenuje se zabijáci úsvitu........ jonak máš pěkný blog.-.... pá

3 Nefrit Nefrit | E-mail | 12. září 2008 v 12:32 | Reagovat

Ahojky,taky tyhle knizky ctu,mam je vsechno co jsou zatim prelozeny. Sic jsem uz na tuto cetbu trosku stara,i tak me to bavi a ctu je neustale dokola...dobre psane a jiny svet.Proste muzu jen rici: DOPURUCUJI

4 Akulathraxas Akulathraxas | Web | 20. září 2008 v 17:26 | Reagovat

Před půl rokem jsem dočetla všech 12, zajímavý a nečekaný konec...

5 x_Remembrance_x x_Remembrance_x | 11. února 2009 v 19:01 | Reagovat

naprosto úžasná uchvacující sága ^^

6 Lukáš Lukáš | E-mail | 15. září 2009 v 18:18 | Reagovat

Cau,musím říct,že jsem nevěděl že je tolik dílu o Darrenovi. Byl jsem úplně nadšený z prvního dílu Madame Okta a těšil se na další díl. Mslel jsem že jesště není a ono jich je už 12. Velice si mě potěšila svími stránkami. Dík. Prosím tě napiš mi na e-mail so jsem zde uvedl. BUdu rád když poznám někoho kdo čte taky to co já.  Caaaau

7 werewolfka werewolfka | 10. listopadu 2009 v 21:25 | Reagovat

cusky mam dil 1,2,3,4 a musim rict ze me to tak chytlo ze to ctu porad treba i ted je to prostě neeeeeej a dyby ses tela nak spojit tak icq :556871036 a menuju se salam . jo a mas upa gooooood blogis     : )

8 MIssicka MIssicka | 13. listopadu 2009 v 20:20 | Reagovat

Přečetla jsem všech 12 dílů bylo to hodně napínavý,ale hrozně mě překvapil ten konec,takej myslim nikdo nečekal.Perfektní serie..kdyby takových bylo víc!

9 Vanes Vanes | E-mail | 20. července 2010 v 8:59 | Reagovat

ahoj ja sem ted sice precetla jen 3 dili darrena shana ale nepochopila jsem to jak to ze se steve taky stal upirem nebo nebo necim jinym.skoda ze je jenom 12 dilu mohli by jich udelat vic.jinak to tu mas pekny:))))

10 sju* sju* | Web | 14. července 2011 v 17:05 | Reagovat

tohle jsou dokonalý knížky:)) jsem hrozně ráda, že jsem si je přečetla.. 8)

11 HhhjCronse HhhjCronse | E-mail | Web | 22. září 2017 v 1:33 | Reagovat

cash loans payday loans
<a href="http://personalacrb.org/">personal loans</a>
usa payday loan store
<a href=http://personalacrb.org/>apply personal loan</a> ’

12 Bvbnhexela Bvbnhexela | E-mail | Web | 22. září 2017 v 1:33 | Reagovat

2nd payday loan
<a href="http://paydayhhkl.org/">online payday loan</a>
payday loans same day deposit
<a href=http://paydayhhkl.org/>payday loans online</a> ’

13 ScrbReerip ScrbReerip | E-mail | Web | 23. září 2017 v 5:59 | Reagovat

drug cialis
<a href="http://cialisofkl.com/">generic cialis</a>
no prescription cialis
<a href=http://cialisofkl.com/>cialis buy</a> ’

14 Kencpayday Kencpayday | E-mail | Web | 24. září 2017 v 18:15 | Reagovat

pink viagra
<a href="http://viagrapbna.com/">viagra online</a>
pink viagra
<a href=http://viagrapbna.com/>viagra online</a> ’

15 Fsvcreerb Fsvcreerb | E-mail | Web | 24. září 2017 v 22:47 | Reagovat

liquid cialis
<a href="http://retcialis.com/">cialis online</a>
cialis no prescription
<a href="http://retcialis.com/">cialis online</a> ’

16 LdvAllona LdvAllona | E-mail | Web | 24. září 2017 v 22:51 | Reagovat

generic viagra cheap
<a href="http://fuyviagraf.com/">viagra online</a>
viagra where to buy
<a href=http://fuyviagraf.com/>viagra online</a> ’

17 LvvdSelife LvvdSelife | E-mail | Web | 27. září 2017 v 3:34 | Reagovat

online purchase viagra - https://viagraciom.com
online name brand viagra <a href=https://viagraciom.com>viagra online</a> ’

18 DrvpbPLERGE DrvpbPLERGE | E-mail | Web | 27. září 2017 v 3:45 | Reagovat

viagra pills online - http://viagraonszb.com/
branded viagra <a href="http://viagraonszb.com/">cheap viagra</a> ’

19 FvthsCleato FvthsCleato | E-mail | Web | 29. září 2017 v 3:46 | Reagovat

cash loans bad credit
<a href="https://cashrvyn.com/">cash advance online</a>
payday loans no credit check no faxing
<a href="https://cashrvyn.com/">payday advance</a> ’

20 FvteMointy FvteMointy | E-mail | Web | 1. října 2017 v 0:14 | Reagovat

apply for a payday loan
<a href="https://loansonlinevaec.org">payday loan lenders</a>
400 payday loan
<a href=https://loansonlinevaec.org>payday loan</a> ’

21 FwjjMointy FwjjMointy | E-mail | Web | 4. října 2017 v 9:10 | Reagovat

canadian payday loan
<a href="https://paydayllae.com/">payday loans no credit check</a>
bad credit payday loans no faxing
<a href=https://paydayllae.com/>instant payday loans</a> ’

22 DjjdvItenia DjjdvItenia | E-mail | Web | 8. října 2017 v 16:25 | Reagovat

cialis free trial canada
<a href="https://buybuybuycialis.com/">cialis generic</a>
cialis use in women
<a href=https://buybuybuycialis.com/>buy cialis</a> ’

23 Lefbtabimb Lefbtabimb | E-mail | Web | 30. října 2017 v 15:05 | Reagovat

payday loan online - https://e1paydayloans.org
tax debt <a href=https://e1paydayloans.org>pay day loan</a> ’

24 LsdcAcoula LsdcAcoula | E-mail | Web | 1. listopadu 2017 v 22:38 | Reagovat

installment loans - https://paydayrvjlo.com
instant personal loans <a href=https://paydayrvjlo.com>online payday lenders</a> ’

25 SfgfbAlmono SfgfbAlmono | E-mail | Web | 2. listopadu 2017 v 13:02 | Reagovat

online payday loans no credit check - https://paydaaexc.com
bad check topayday loan <a href=https://paydaaexc.com>fast loans</a> ’

26 LssbdcMampum LssbdcMampum | E-mail | Web | 5. prosince 2017 v 12:48 | Reagovat

viagra over the counter
http://canadiannowv.com/
viagra generic online
<a href="http://canadiannowv.com/sildenafil-online/">buy viagra</a>
how viagra works

27 MbjmvkPLERGE MbjmvkPLERGE | E-mail | Web | 6. prosince 2017 v 17:37 | Reagovat

kamagra viagra
http://vipnowed7.com/
overnight viagra
<a href="http://vipnowed7.com/">viagra pills</a>

28 Munbsincure Munbsincure | E-mail | Web | 9. prosince 2017 v 22:43 | Reagovat

check cash advance - http://paydayloans-online.us.com/
online personal loans <a href="http://paydayloans-online.us.com/">online payday loans no credit check</a> ’

29 Mlokmincure Mlokmincure | E-mail | Web | 21. prosince 2017 v 19:19 | Reagovat

payday loans direct lender https://1paydayloansonline.com/
payday loan cash advance <a href="https://1paydayloansonline.com/">loans online</a>

30 KdsnfSpada KdsnfSpada | E-mail | Web | 22. prosince 2017 v 15:27 | Reagovat

small business loans https://24hrspaydayloans.com/
payday loans no faxing no credit checks <a href=https://24hrspaydayloans.com/>online payday loans</a>

31 JthasvCronse JthasvCronse | E-mail | Web | 25. prosince 2017 v 6:24 | Reagovat

payday loan direct lenders only
<a href="https://installmentloannbbm.com/">payday cash loan</a>
advance loans
<a href=https://installmentloannbbm.com/>online payday loans</a>

32 DmdCleato DmdCleato | E-mail | Web | 3. ledna 2018 v 9:36 | Reagovat

same day loans no credit
<a href="https://installmentokmloan.com/">get installment loan</a>
paydayloans chicago
<a href="https://installmentokmloan.com/">cash loans</a>

33 JbscCronse JbscCronse | E-mail | Web | 5. ledna 2018 v 1:14 | Reagovat

get business loan
<a href="https://paydayacerloans.com/">fast payday loans</a>
personal loans for bad credit
<a href=https://paydayacerloans.com/>payday loan lenders</a>

34 DcxCleato DcxCleato | E-mail | Web | 5. ledna 2018 v 9:46 | Reagovat

cash 1 payday loan
<a href="https://loansbadzwe.org/">cash advance</a>
fast cash loans
<a href="https://loansbadzwe.org/">payday loans</a>

35 Jbbblaxia Jbbblaxia | E-mail | Web | 6. ledna 2018 v 5:07 | Reagovat

2nd payday loan
<a href="https://personalnae.org/">get payday loan</a>
student loan help
<a href=https://personalnae.org/>payday loan</a>

36 DbsCleato DbsCleato | E-mail | Web | 9. ledna 2018 v 12:07 | Reagovat

student loan consolidation
<a href="https://payday-loans.us.org/">online payday loans</a>
cash loans bad credit
<a href="https://payday-loans.us.org/">easy loans</a>

37 FbdCronse FbdCronse | E-mail | Web | 10. ledna 2018 v 2:51 | Reagovat

quick payday loan no
<a href="https://paydayloans-online.us.org/">payday loans online direct lenders only</a>
online payday loan
<a href=https://paydayloans-online.us.org/>payday loans near me</a>

38 MdvxAnoth MdvxAnoth | E-mail | Web | 12. ledna 2018 v 14:28 | Reagovat

viagra 100
<a href="http://viagracnar.com/">buying viagra online</a>
buy viagra australia
<a href="http://viagracnar.com/">viagra order</a> ’

39 Fwencreerb Fwencreerb | E-mail | Web | 14. ledna 2018 v 21:13 | Reagovat

cialis singapore
<a href="http://retcialis.com/"></a>
cialis mg dosage
<a href="http://retcialis.com/">cialis for women</a> ’

40 Fndcreerb Fndcreerb | E-mail | Web | 15. ledna 2018 v 21:03 | Reagovat

is cialis over the counter
<a href="http://cialpharmedi.com/"></a>
cialis dose
<a href="http://cialpharmedi.com/">cialis drug</a> ’

41 Ecfvempini Ecfvempini | E-mail | Web | 27. ledna 2018 v 20:23 | Reagovat

brand viagra buy http://viasergeneric.com/  OK’

42 Ecfvempini Ecfvempini | E-mail | Web | 29. ledna 2018 v 20:46 | Reagovat

buy discount viagra online http://viasergeneric.com/  OK’

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama