Strážci času- Marianne Curley

29. dubna 2008 v 17:04 | Fionka |  Moje nejoblíbenější knihy
Přináším další skvělou autorku fantasy knih, a to Marianne Curleyovou.

Marianne Curley (* 20. května 1959) je australská spisovatelka, která se nejvíce proslavila svou trilogií Strážci času a románem Stará magie. Narodila se jako nejmladší ze čtyř dětí a spolu s rodinou žila v malém dřevěném domě na břehu řeky Hawkesburry, dokud se řeka roku 1964 (Marianne bylo tehdy pět let) nevylila ze břehů a nesmetla s sebou nejen příbytek celé rodiny, ale i veškerý jejich majetek. Rodičům se podařilo zachránit jen několik drahocenných fotografií. Po této katastrofě se všichni přesunuli k příbuzným do Richmondu (v Austrálii) a posléze do Blacktownu.

S knihami se seznámila ve školním věku, první román, který přečetla, byl Oliver Twist Charlese Dickense. Četba ji zcela pohltila a Marianne jí začala trávit většinu svého volného času. Po dokončení administrativního vysokoškolského kurzu pracovala nějaký čas pro státní úřad, čtyři dny po svých jednadvacátých narozeninách se vdala a zanedlouho se rozhodla nastoupit dráhu matky na plný úvazek. V roce 1988 se s rodinou přestěhovala do Coffis Harbour, nádherné, turisty hojně navštěvované oblasti, proslavené svými plážemi, horami a deštnými lesy. Zde se Marianne rozhodla pokračovat ve studiích a nakonec se sama stala učitelkou administrativních prací. Zapsala se rovněž do dálkového kurzu psaní a postupně se zúčastnila několika spisovatelských soutěží. Jako první jí vyšel tiskem román Stará magie, který byl posléze přeložen do více než deseti jazyků. Marianne zaujala myšlenka alternativních dějin, vrhla se na studium mytologie starého Říma a Řecka a rané Mezopotámie a dala tak vzniknout své slavné trilogii Strážci času. Za svou tvorbu získala řadu ocenění, zejména z žánru literatury pro mládež.

Počátkem roku 2004 u ní byla diagnostikována myelofibróza - zhoubné onemocnění kostní dřeně, jejíž transplantaci záhy úspěšně podstoupila (dárkyní byla její sestra Therese Mallia).

V současnosti žije stále v Coffis Harbour v Novém Jižním Walesu s manželem a svými třemi dětmi.
Její série má celkem tři knihy, a první z nich se jmenuje Vyvolený.
Strážci času 1: Vyvolený
Ethan se stal členem organizace Strážců času ve čtyřech letech, po vraždě jeho sestry Sery zrůdou jménem Marduk. Strážci mají na starost, aby dějiny plynuly tak, jak mají a v případě, že je chce někdo změnit, musí Strážci zasáhnout. Ethanovi je nyní šestnáct a dostává od tribunálu první povýšení ze žáka na učitele. Je mu přidělena žačka, kterou má vycvičit na novou Strážkyni. Jeho žačkou je Isabela, sestra jeho někdejšího kamaráda Matta. Po několika hodinách se Ethanovi podaří Isabelu přesvědčit o existenci světa iluzí, ve kterém neběží čas. Vysvětlí jí úkoly strážců, naučí ji bojovat, používat své schopnosti a po dvou týdnech s ní odchází na první misi. Hned po jejím splnění je Isabela předvolána před tribunál a stává se právoplatnou Strážkyní. Isabela s Ethanem cvičí každý den, ale jejímu bratrovi se to moc nelíbí, protože normální lidé neví, ani nesmí vědět že nějací Strážci existují. Isabela konečně dostává samostatný úkol, ale pro jistotu s ní jde i Ethan. Tam se oba setkávají s Mardukem, který probodne Isabele srdce. Ethan s Arkarianem se ji vydávají zachránit na posmrtnou cestu. Nakonec je vše zachráněno a Ethan s Isabelou se vydávají přečíst si do podzemního města Veridianu věštbu. Z té se Ethan dozví, že jestli chce zbít Marduka, musí přivést ke strážcům zpět svého otce. Před rozhodující bitvou musí jeho otec Shaun napravit tok dějin za vlády krále Richarda II. Na tuto misi jsou povoláni i Ethan s Isabelou. Při rozhodující bitvě však Ethan zpočátku chybí, z jemu neznámému důvodu se vrací, aby zachránil krále Richarda, kterého poslali na smrt. Ví, že je to proti nejdůležitějšímu z pravidel Strážců, ale jeho instinkt říká, ať tyto pravidla poruší, i přes hrozící vyloučení z organizace. K ostatním vyvoleným, o kterých se věštba zmiňuje. Zabijí Marduka a osvobodí Matta jím zajatého. Tam se všichni dozvídají, že Matt je dalším budoucím strážcem, kterého má Ethan cvičit. Jenže Ethan se musí jít vyzpovídat před tribunál. Myslí si, že ho vyloučí a vymažou mu paměť, ale namísto toho se dozvídá, že jednal podle věštby a dosadil do tribunálu dalšího člena, Richarda II., který měl správně zemřít. Nesmrtelný z tribunálu mu přidělil za zásluhy křídla, aby se mohl libovolně přenášet a odhmotňovat. Křídla jsou nejvyšší odměna Strážců, po které všichni touží, ale ne všichni je získají.
Prostřední kniha má název Temnota.
Strážci času 2: Temnota
Ethan stále cvičí Matta na Strážce, ale jeho zvláštní schopnosti se ještě pořád neobjevily. Isabela se na ně zrovna přišla podívat, když dostala velmi silné vidění. Nedokázala to vysvětlit, ale věděla, že musejí všichni rychle utéct. Jakmile se dali do běhu, začaly z nebe padat kroupy, které hned po dopadu vybouchly. Všichni se dostali do bezpečí s jen malými zraněními. Isabela, jakožto léčitelka, je hned vyléčila. Hned jak ten hrozivý déšť ustal, zašli za Arkarianem a žádali vysvětlení. Ten jim nebyl schopen nic říct. Pouze Isabele sdělil, že mají v noci společnou misi do minulosti. Mise vypadá klidná, ale v tom se znenadání objeví Bohyně a začne na ně útočit. Oba se i se svěřencem zachrání. Ale po návratu je Bohyně napadne znova a Arkariana unese. Arkarian všem chybí, jako podpora, jako učitel, jako rádce… A hlavně kvůli jeho nepřítomnosti se většina jejich záchranných misí do minulosti nedaří. Nikdo s tím nechce nic dělat, proto se Isabela rozhodne, že ho půjde hledat do podsvětí sama. Ethan ji v tom samozřejmě nenechá a přidá se k ní. V poslední chvíli se přidá i Matt. Neměl by tam být, není zkušený, ale s tím už se nedá nic dělat. V podsvětí se musí dostat přes řadu nejen fyzických překážek. Když jsou konečně u cíle, Arkarian umírá. Isabela ho ale v poslední chvíli vyléčí. Společně se pak postaví Mardukovi a Bohyni. Arkarianovi se podaří otevřít díru do normálního světa a těm dvěma utečou. V podsvětí v chrámu najdou klíč od pokladnice se zbraněmi, o kterém si mysleli, že je ztracený. Ten však nestihnou vzít s sebou a nechávají ho tam, kde je. Svým návratem osvobodí duši Ethanovy zemřelé sestry Sery a duši jednoho vzbouřeného skřeta - Johna, který jim byl po cestě za Arkarianem velmi pomohl. Hned po návratu byla Isabela předvolána pře tribunál, protože porušila přímý zákaz nesmrtelného. Nakonec všechno dopadlo dobře, Isabela nebyla potrestaná a dostala ještě dar odolávat stáří. Tento dar dostala proto, že neskutečně milovala Arkariana a ten má tento dar taky. Nemohli by být spolu, kdyby ho měl jenom jeden. Když se vrátili do normálního světa, vládl tam hrozný chaos. Bylo to tím, že se v uplynulých několika dnech nepodařilo vykonat záchrannou misi úspěšně. Strážci teď budou mít hodně práce, aby svět vrátili do normálních kolejí.
A poslední knížka trilogie se jmenuje Klíč.
Strážci času 3 - Klíč Na školu v městečku Angel Falls začaly znenadání padat meteority. Byl to hněv Bohyně chaosu - Lathenie. Lorian posílil schopnosti svým Vyvoleným, aby unikli jisté smrti. Věštba se začíná naplňovat, proto se musí Matt za několik dní odebral do jiného světa, aby dokončil svůj výcvik. Podle věštby má vést všechny Vyvolené v bitvě i po ní, ale jeho zvláštní schopnosti se stále neprojevily. Ve světě, kam se dostal, se mu povedlo nalézt a rozšířit všechny schopnosti a dostal i nějaké nové, potřebné pro budoucnost. Jeho mistrem byl jeho otec. Nesmrtelný, který se skrývá před svou sestrou, Lathenie. Jakmile se Matt vrátil, pokoušel se nalézt klíč od pokladnice se zbraněmi starých Atlantiďanů. Po několika dnech se klíč objevil v chrámu obydleném tribunálem. Podle Loriana je mezi Vyvolenými zrádce a obviní členku tribunálu, lady Arabellu. V závěrečné bitvě se ale ukáže, že zrádcem je pan Carter. Ten odvleče Rochelle do podsvětí, kde ji chce nechat zabít, ale nakonec zemře místo ní sám. Bitva se začíná obracet v neprospěch Vyvolených, proto se Lorian rozhodne zničit neviditelnou, téměř živou stavbu, Citadelu, v níž se bitva odehrává. Poté stojí všichni Vyvolení na vrcholu hory nad Angel Falls. Chybí jen Ethan a Neriah. V okamžiku, kdy na ně pomyslí se před všemi objeví Lathenie se svým vojskem, démony. Ethana a Neriah jsou jejími rukojmími. Bitva znenadání začíná. Ale hned v zápětí končí. Lorian zavraždil Lathenii a ona jeho. Dva nesmrtelní, dva sourozenci jsou mrtví. Vyvolení se jim chystají postavit chrám z trosek Citadely. Při sbírání trosek se Rochelle dostane do sporu a hned na to uteče. Ethan ji dohoní a slíbí jí, že proti ní nikdo nic nemá, jenom se bojí jejich energických rukou. Hned nato jí vyzná lásku a políbí ji. V tom zaslechne Rochelle něčí myšlenky, jsou to Mardukovy myšlenky. Marduk se chystá zabít Ethana. Rochelle ho tak miluje, že se za něj raději obětuje. Šíp ji zasahuje přímo do srdce a ihned začíná působit kletba. Marduk brzy zkamení. Ethan odnese mrtvou Rochelle k přátelům a vydává se hledat Marduka, aby pomstil svou lásku. Nakonec ho nezabije. Nechává ho trpět a dívá se, jak zkamení.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 anda97 anda97 | Web | 29. dubna 2008 v 17:13 | Reagovat

----------$$$b.-------------------------------ue$$$$$$$$$F

----------$$$$$$u.------------------------u$$$$$$$$$$$$$'

---------J$$$$$$$$$eu-------------------.e$$$$$$$$$$$$$$$

---------$$$$$$$$$$$$$c.--------------.d$$$$$$$$$$$$$$$$'

-------J$$$$$$$$$$$$$$$u-----------u$$$$$$$$$$$$$$$$$"

-------.$$$$$$$$$$$$$$$$$$.----.,,uu,,.`""?$$$$$$$$$$$"

------!$$$$$$$$$$$$$$$$$$$.:d$$$$$$$$$$$$$e`"$$$$$$"

-------!$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$`$$$$$$$$$$$$$$$$$u"?""

-------`$$$$$$$$$$$$$$$$$$$Fu$$$$$$$$$$$$$$$$P"?

--------"$$$$$$$$$$$$$$$$$"u$$$$$F"??$$$$$$$'d$$:

---------"$$$$$$$$$$$$$$F'u$$$$$`e$$$$$$$$$F3$$$U

-----------""????????$$"u$$$$$$V$$$$$$$$$$$U3$_ $:

---------------------.e$$$$$$$$$$$$T--$$$$$$$'ySSp=.

---------------------?$$$$$$$$$$$$CCce$$$$$$f<$$$$:$$u

---------------------`$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$b"?FFFj$$$h

----------------------?$$$$$$$$$$$$$b"?V$$$$$$$$??d$$$$:

----------------------`$$$$$$$$$$$$$$$$eu."""".u$$$$$$$

-----------------------`$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$?I$$$$$"

------------------------`$$$$$$$$$$$$$$$$$$?ICe$$$$$$F

--------------------------?$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$F

---------------------------"$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

-----------------------------?$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$`

-------------------------------?$$$$$$$$$$$$$$$$$P"

-------------------------------c,."??????????"?;ue!

-------------------------------?$$$$bcececdd$$$$$$U

-------------------------,e$$$$$u-?$$$$$$$$$$$P??Ie.`$bu

----------------------ue$$$$$$$$$U-"??????CCCed$$$$f-"$$$e.

-------------------.e$$$$$$$$$$$$F-:$$$$$$$$$$$$P";uu-?$$$$$u

-----------------.$$$$$$$$$$$$$$F'.C????????"?;uc$$$$:-?$$$$$$u

--------------.e$$$$$$$$$$$$$$$"-u$$$$$$$$$$$$$$$$$?"C.-?$$$$h

------------,e$$$$$$$$$$$$$$P"--c$$$$$$$$$$$$??"?;c$$$$:-?$$$$$$$ ---------u$$$$$$$$$$$$$$P"---edc;C?????(;;ced$$$$$$$$$?--"?$$$$$$

-------.u$$$$$$$$$$$$P"-----e$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$P??;e$$?$$$$:

-----.$$$$$$$$$$$P"`-------u;`"???$$$$$$$$?????";cd$$$$$$$------"""

-----$$$$$$PF""-----------u$$$$$bbcecececedd$$$$$$$$$$$?"uWllllll

-------`-----------------u;"??$$$$$$$$$$$$$$$$$$???";ue$$$$:hh ------------------u$$$bbee;C(????????CCCuced$$$$$$$PF`

------------------------"$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$PFF";;c$$

-----------------------$$be;???????$$$$$$PFF???";;;ced$$$$$T

-----------------------"$$$$$$$$bbeeeeeeeedddd$$$$$$$$$$P"C

-------------------------C"??$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$PF"?;ed$'

-------------------------"$beu;??"??????????"??C;ced$$$PF'

---------------------------"??$$$$$$$hhhh$$$$$$$$PFF;Ud"

-----------------------------=u `??""???????CCUeeW$$P"

--------------------------------$$$$We.."?$$$$$$$P"

-------------------------------. ?$$$$$$$e."""`

-----------------------..,,,,u$$e. ?$$$$$$$$u--.eeeu

-------------------e$$$$$$$$$$$$$"---"$$$$$F u$$$$$$$

------------------!$$$$???????"--------?$$$ $$$$$$$$$

------------------`$$$$$$$$$$eu---------$$FU$$$$$$$$'

-------------------"$$$$$$$$$$"---------$$$$$$$$$$F

---------------------""?????"'----------$$$$$$$$"

tOTO JE PRASÁTKO PRO ŠTĚSTÍ když ho rozešleš aspon deseti blogům a mě naspátek tak bude mít tvůj blog super návštěvnost ;)

2 best blog best blog | Web | 29. dubna 2008 v 17:27 | Reagovat

ajoj u mě na blogu je sonz tak se pls přihlaš jo a sry za reklamu

3 x_Remembrance_x x_Remembrance_x | 26. října 2008 v 18:42 | Reagovat

Právě jsem dneska dočetla první díl a jsem z něho nadšená ^^ Musím si v co nejbližší době opatřit další X))  A ještě bych ti chtěla poděkovat, protože jsem právě na tuhle knížku přišla díky tvýmu blogu ^^ Takže ti patří mé díky X))

4 Sasuke Nara Sasuke Nara | Web | 20. ledna 2009 v 21:56 | Reagovat

Tohle je fakt nadherná knížka :)

5 FabiAn. FabiAn. | E-mail | Web | 11. května 2009 v 12:08 | Reagovat

Musím ti moc poděkovat. Máš tu spoutu zajímavých knížek, o kterých jsem dosud neměla tušení. Moc děkuju.:)

6 alex alex | Web | 29. června 2010 v 18:27 | Reagovat

Nejlepší knihy na světě!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama