Letopisy Narnie- Clive Staples Lewis (C. S. Lewis), část 2.

29. dubna 2008 v 16:43 | Fionka |  Moje nejoblíbenější knihy
Další, už pátá, kniha se jmenuje Plavba Jiřího poutníka.

Plavba Jitřního poutníka - Letopisy Narnie 5 Jednou musela Lucinka s Edmundem jet na prázdniny ke svému bratránkovi Eustácovi. On je neměl moc v oblibě a ani Lucinka s Edmundem ho taky příliš nemuseli.
Jednoho dne se jim podařilo si pro sebe ukrást pár minut, aby si mohli zavzpomínat na minulé prázdniny, které trávili v Narnii. Ale ani tu chvilku nebyli o samotě bez Eustáce - ten se tam vplížil. Lucince se moc líbil obraz s lodí, jenž visel v místnosti, kde zrovna byli. Vypadal, jako kdyby ta vyobrazená loď doopravdy plula přímo k nim. A jak na to mysleli, najednou se ocitli v tom obraze. Byli potopeni do moře a ta loď ihned spouštěla záchranná lana. Když se dostali na palubu, najednou jim došlo, kde se to ocitli. Byli na lodi prince Kaspiana v Narnii. Loď prince plula po moři na východ, neboť hledal sedm přátel, kteří se dávno ztratili s Mirázem, nepravým otcem Kaspiana.
Jednoho dne se dostali na Osamělé ostrovy, tam je Pug zajal jako otroky. Vůbec nevěděl, s kým má tu čest. Prince Kaspiana si hned jeden ze sousedů koupil, protože mu připomínal jednoho panovníka. A Lucinka a Edmund byli též prodáni, jen Šustíc zůstal, nikdo ho nechtěl, i když ho nabízeli zadarmo. Kaspian tomu kupci vysvětlil, že to je doopravdy on, tak se mu kupec omluvil a společně šli zachránit ostatní. Ten den byl na ostrovech zrušený obchod s otroky. Když vše vyřešili, naložili se na loď a pluli dál.
Jednou je postihla velká bouře, která jim srazila stěžeň. Všichni na palubě lodi doufali, že brzo narazí na pevninu a dají se do oprav. Další den, jak si přáli, objevili pevninu. Doplnili zásoby na loď a pustili se ihned do práce s opravami. Eustác, kterého nikdo neměl moc v lásce, se vydal na průzkum ostrova. Našel tam studánku vody, z níž se napil. V tu chvíli ho překvapil drak, ovšem za nějakou dobu najednou zemřel. Když se blížila noc, Eustác si chtěl najít nějaký přístřešek na spaní. Po dlouhém hledání našel jeskyni, ale bohužel nevěděl, že je dračí. V té jeskyni našel hodně velké bohatství, byly tam šperky, zlato, atd. Zalíbil se mu zlatý náramek. I když mu byl velký, dal si ho nad loket. Ráno se probudil a zjistil, že se stal drakem. Když byl drakem, přišel na to, že ho mají více rádi jeho kamarádi. A on za pomocí Aslana se později stává opět Eustácem-člověkem. A od té doby se změnil k lepšímu...
Další dobrodružství nacházejí na ostrově hlasů, kde Lucinka pomáhá neviditelným tvorům je zviditelnit. Tam se pak seznamují s kouzelníkem a tvory, kteří jsou velice hloupí a jmenují se Ťulpodi.
Když jeli dál, narazili na stěnu, celou tmavou. Byla tam tma, ale ani ta je nezadržela pokračovat. Pluli dál a dál tmou, kde není vidět ani na krok. Najednou slyšely hlasy, později se ukázalo, že se jedná o muže přes palubu. Pomohli ho vytáhnout na palubu. Řekl jim, ať loď raději obrátí zpět, že tady se dějí věci, o kterých se jim ani nezdálo. V těch končinách se sny stávaly opravdovými... Po cestě zpět jim sdělil své jméno, Kaspian byl rád, že našel jednoho ze svých přátel živého.
Po cestě dál narážejí na další ostrov. Lucince se ten ostrov nezamlouval, nějak se jí nelíbil - a měla pravdu. Když ho prozkoumávali, našli stůl s jídlem připraveným na hostinu, kterou nikdo z nich ještě neviděl. Na konci toho stolu seděli tři muži, ovšem nebyli vzhůru, spali. A nejspíše spali dlouho, podle toho jak vypadli. Možná to byli další z hledaných přátel... Nikdo z nich nevěděl, co to má znamenat, mysleli si, že okusili jídla na stole a pak se dostali do tuhého spánku, ovšem to se hned vyvrátilo, když mezi ně přišli děva a její otec. Ty jim vše vysvětlili. Též jim řekli, jak je mohou probudit. Musejí doplout na konec světa a jednoho z nich tam nechat.
Dali se na cestu. Po cestě potkávají mořské lidi, ale raději plují dál. Později plují na stříbrném moři. Tak ho nazvali, neboť bylo celé obklopené lekníny. Dostali se až na mělčinu, kde loď už nemohla plout, a tak se Lucinka, Edmund a Eustác s myšák Řípčípem vydali na člunu dál. Když zjistili, že ani člun nemůže pokračovat v plavbě, myšák řekl, že už půjde sám, že to je jeho úkol. Ostatní jen doufali, že se dostane do Aslanova království. Lucinku a ostatní přijde navštívit sám Aslan a ukáže jim cestu zpět do světa, kam patří.
Úkol byl splněn. Tři spící muži se probudili. Princ Kaspian si vzal dívku z Ramandových ostrovů, a Eustác se nadobro změnil k lepšímu...
Šestá kniha dostala název Stříbrná židle.
Stříbrná židle - Letopisy Narnie 6 Děti Jill (Julie) a Eustáce (bratranec Lucinky, Zuzany, Edmunda a Petra) povolá lev Aslan do Narnie, aby našly ztraceného syna krále Kaspiana, prince Riliana, který pátral po vrahovi své matky. Aslan řekne Jill čtyři rady a pošle ji s Eustácem do Narnie, kde právě odplouvá Kaspian na moře. Jsou ubytováni na hradě, odkud se později vydávají na cestu. Po cestě se k nim přidá bludička Čvachetka a putují společně do země obrů. Potkají dámu na koni (Zelená Čarodejnice), která jim řekne, ať jdou k Mírumilovným obrům, že budou vítáni. Dojdou k obrům a jsou velice rádi za jídlo a ubytování až do doby, než zjistí, že jsou velice chutní do paštik. Dají se na útěk, ale obři běží za nimi. Schovají se do jeskyně, odkud se propadnou do Podzemí. Zde potkají prince, ale ten je pod kouzlem Zelené Čarodejnice, která zabila jeho matku. Nakonec Zelenou Čarodejnici zabijí, umírajícímu králi vrátí syna a Jill s Eustácem se vrátí domů, do Anglie.
A poslední kniha má název Poslední bitva.
Poslední bitva - Letopisy Narnie 7 V posledním díle 7-dílného příběhu Narnie prožívá nejtěžší boj - nikoli proti útočníku zvenčí, ale proti nepříteli z vlastních řad. V zemi se rozmáhají lži a faleš a pouze král spolu s hrstkou oddaných může zabránit zničení všeho, co je jim drahé v krásné a tajuplné zemi Narnii. Eustác a Julie pomáhají při záchraně Narnie před silami zla. Ty nakonec porazí zásah Aslana, který zároveň přináší konec Narnie; postavy z předchozích dílů včetně těch mrtvých jsou souzeny a ty dobré jsou vpuštěny do další Aslanovy říše.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pacu pacu | E-mail | 4. června 2008 v 18:30 | Reagovat

prosim kdo byl hlavni hrdina v deltore lesy hruzovlady

2 Fion Fion | 5. června 2008 v 15:24 | Reagovat

To pacu: Hlavní hrdina se jmenuje Lief. Toho ještě doprovází strážce Bard a kamarádka Jasmína.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama