Stephenie Meyerová- Stmívání (1) a Nový měsíc (2)

23. května 2007 v 17:49 | Fionka |  Moje nejoblíbenější knihy


Knihy Stmívání a Nový měsíc, počáteční dva díly plánované trilogie, mě velice zaujali, a proto je odporučuji všem, kteří mají rádi fantasy romány. Zaručuji, že litovat jistě nebudete...

Něco o autorce:
Stephenie Meyerová

Třiatřicetiletá Stephenie Meyerová žije se svými třemi syny a zbytkem rodiny v Phoenixu v Arizoně. Vystudovala Birgham Yuong University. Za román Stmívání, který vyšel roku 2005, dostala hned cenu Autorka roku 2005.

Stmívání
Sedmnáctiletá Isabella Swanová se stěhuje do Forks, deštivého a ponurého městečka ve státě Washington, za svým otcem Charliem. Kterého před několika lety opustila se svou matkou.
Druhý den nastoupí do nové školy, kde se jí dostává nechtěné pozornosti. Při obědě si však všimne pěti lidí, kteří se straní ostatních, tj. Emmetta, Rosalie, Jaspera, Alici a Edwarda, kteří ji doopravdy zaujmou. Oni jsou tak nádherní, je však na nich něco zajímavého až děsivého ....., mají bledší pleť než ostatní. Po obědě má hodinu biologie a jejím sousedem v lavici je právě Edward Cullen. Jenže jak se zdá, nemá ji rád, aniž by se s ní seznámil. Isabella je z toho celkem zklamaná. A tak další den sleduje ten stůl ......,
ale Edward tam není. Myslí na něj čím dál tím víc. Po třech dnech se konečně objeví. A jak se zdá, změnil na ní názor. Při hodině biologie se seznamují. Jednou Isabelle zachrání život, když jí málem srazí auto. Od toho okamžiku si k sobě Bella a Edward nacházejí cestičku. Bella si začíná uvědomovat, že je do něj zamilovaná a jak se dozvídá Edward do ní také. Jenže netuší, že Edward a jeho rodina ukrývají děsivé tajemství ....., jsou totiž upíři. Cestou na společný výlet jí vysvětlí, že by se od něj měla držet dál. Ale to ani jeden z nich nedokáží udělat. A tak jí ukáže, jak vypadá na slunci, vypráví jí o svých adoptivních rodičích a o svých sourozencích, o svých schopnostech číst myšlenky a jak se vlastně stal upírem. Bella je z toho udivená, ale její city se k němu nezmění. A tak se Edward rozhodne Bellu představit své rodině, která o Belle už dávno ví. Zatímco její otec o Edwardovi ne. Když přijde Bella do Edwardova domu, dům se jí zdá nádherný, žádné rakve, žádné pavučiny na zdech. Cullenovi jí pozvou na baseball. Bella se tedy vydává s nimi na jejich oblíbenou hru, na louku. Jenže, všechno krásné se zvrtne ve chvíli, kdy Alice vidí, že se někdo blíží ....., jiní upíři ( má totiž schopnost vidět do budoucna ). Když ti upíři přijdou na louku, snaží se Cullenovi ochraňovat Bellu, jenže jeden z upírů - James je vášnivý lovec. A tak musejí Bellu odvézt pryč z Forks, jinak by jí James zabil. Odvezou ji zpět do Philadelphie. Tam jí ukrývají, jenže James si jí i přesto najde. Po telefonu jí oznámí, že má její matku a řekne jí, že pokud chce, aby její matka ještě žila, musí za ním přijít do jednoho tanečního studia. Protože se Bella o svou matku bojí, vydává se za ním. Musí za ním přijít sama. Když se setká s Jamesem, zjišťuje, že její matka je na Floridě se svým přítelem a že vše byla lež. James jí chce zabít, když už jí vysává krev, objeví se Edward se svojí rodinou a Jamese zabije. Jenže ztratila velké množství krve a z jeho zubů se do ní přenesl upíří jed. Edward musí odolat pokušení a nevysát z ní zbývající krev. Pak se Bella probudí v nemocnici. Vedle ní sedí Edward a její matka, která samozřejmě o ničem neví. Myslí si, že se jí stalo něco jiného. Když Edward předstírá, že spí, vysvětlí Bella matce, že se vrátí zpět do Forks s Edwardem a za svým otcem, aby matka mohla dále cestovat se svýn přítelem. Sice pro ní matka měla jiné plány, ale povolí jí to.
A tak se Bella vrací zpět do Forks.
Pokračování je v knize Nový měsíc.
Druhá kniha- Nový měsíc- je pokračování knihy Stmívání, je tedy druhý v plánované tetralogii.

Nový měsíc
Hned na začátku, v první kapitole, se setkáváme s našimi hrdiny- a to na Beliiných osmnáctých narozeninách. Nebylo by to ale to pravé vzrušení, kdyby se něco nestalo. Díky Beliině "šikovnosti" se sama řízne o balící papír- naneštěstí se oslava koná u cullenových doma, takže jsou přítomni všichni upíři. Naštěstí Edward hned zareaguje a strhne Bellu z dráhy Jasperovi, který se neumí ovládat tak jako ostatní. Strhne jí však do hromady talířů o které se pořeže ještě víc. Oslava tedy končí fiaskem. Bella je následně ošetřena od Carlsliho a odvezena domů.
V dalších dnes zaznamenává divně chování Edwarda. Nijak moc s ní nemluví. Ne, že by na ní byl naštvaný, ale je vidět, že se k něčemu chystá. Navíc Alice, se kterou by si Bella o tom mohla promluvit, není ve škole, protože odjela s jasprem na Aljašku.
Jednoho dne však Edward vezme Bellu do lesa a tam jí vysvětlí, že už nemůže takhle dál. Vysvětlí ji, že takový vztah s upírem by nemohl fungovat, a proto celá rodina Cullenových odjíždí pryč z Forks. Bella naléhá, že se kvůli němu nechá také proměnit v upíra, ale to Edward bezpodmínečně odmítá, jelikož nchce být ten, díky kterému by podle jeho představ stratila duši. poté Bellu naposledy políbí do vlasů a zmizí pryč.
Bella je zdrcena a není schopna trefit domů, i když jí edward zanechal jen nedaleko od domu na pěšince. Celou noc tráví ztracena v lese, kde ji později najdou muži z indiánské rezervace La Pusch, které zkontaktoval Charlie, Bellin otec.
Po následující čtyři měsíce se z Belly stalo to, čemu se lidově říká chodící mrtvola. Málo jedla, odpovídala jenom na přímé otázky. Sama od sebe nepromluvila. Ve volném čase se učila, takže se výrazně zlepšil její prospěch ve škole. Všichni o ní měli strach, ale po čase si zvykli, že s nimi nekomunikuje.
Až po dlouhé době, kdy se na ní Charlie obrátí s tím, že by ji měl poslat zpět za matkou nebo alespoň přinutit, aby navštívila psychologa, se Bella přinutí zase trochu žít.
Přemluví tedy Jessiku, aby s ní jela do Port Angeles do kina. Film je o oživlých mrtvolách, to ale Belle vůbec nevadí. Po kině však na ulici potka čtyři chlápky, kteří ji až nápadně připomínají chlápky z "prvního dílu". Chce se k nim přiblížit a ujistit se. V tu chvíli však poznává, že v hlavě slyší edwardův hlas, který ji varuje a vrčí, ať to nedělá. Bella však natolik zmatená a šťastná, že slyší jeho hlas, ještě více se přiblíží jen proto, aby jej mohla slyšet znova. pozná však, že chlápci jsou opravdu jen chlápci, kteří když vidí její zájem jí chtějí pozvat na drink. Odmítně a spěchá za naštvanou Jessikou.
Bella si potom uvědomí, že když nemůže mít Edwarda u sebe, chce alespoň slyšet jeho hlas- a to tak, že bude dělat to, co by on nechtěl, aby dělala.
Vezme si tedy motorky od známých, kteří je hodlali dát do šrotu a udělá jediné, co ji v tu chvíli napadne- vezme je k indiánskému chlapci- Jacobovi Blackovi. O Jacobovi ví, že je moc hodný a sám si staví své auto. Motorky by tedy neměli být problém. Jacob je navíc syn Charlieho velmi dobrého přítele Billa, který jako jeden z mála ví, že jsou Cullenovi upíři a mnohokrát Bellu před nimi už varoval.
Bella si postupně k Jacobovi začíná dělat velmi přátelský vztah. Charlie je jenom rád, neboť se Bella konečně začíná dostávat ze svého smutku.
Poté, co jsou motorky opraveny, Jacob učí Bellu na jedné z nich jezdit- Bella při tom znovu slyší Edwardův hlas a je spokojena, i přes mnoho návštěv v nemocnici kvůli jejím zraněním z motorky- před Charliem však motorky přísně tají.
Posléze se však i s Jacobem začnou dít zvláštní věci. Nejenom, že roste abnormálně rychle, ale začne se stýkat s partou tzv. obránců, se kterou nechtěl mít dřív nic společného.
Jednoho dne, kdy jej Bella s partou nachytá se spolu pohádají. Ještě ten večer se však jacob přijde omluvit a postaví před ní úkol- musí uhádnout co se s ním děje. on sám jí to říct nesmí.
Bella si vzpomene na historku, kterou jí vyprávěl, když se spolu viděli poprvé- o upírech a vlkodlacích.
Dojde jí, že Jacob je vlkodlak, největší nepřítel upírů.
Protože si ale Jacoba zamilovala, jako bratra, nechce se jej jen tak vzdát. Navštívý celou smečku a seznámí se s nimi.
Jednoho dne, kdy zemře Charlieho dobrý přítel se Bella nudí, proto pořemluví Jacoba, aby s ní šel skákat z útesů, kde předtím už viděla skákat indiánské mladíky. Jacob s obránci se však honí za Victorií, která stále honí Bellu a nyní už i zabijí obyčejné turisty. Bella ale touží slyšet Edwarda a skočí.
Utes je však příliš vysoko a voda příliš hluboká. Na poslední chvíli ji zachrání Jacob, který do vody pronásledoval Victorii a Bellu vytáhne, když už se zdá, že umírá. Když Jacob odnáší Bellu domů, Bella zahlédne ve vodě plamen, až později si uvědomí, že to byly vlasy.
Jacob odveze domů Bellu až večer, přičemž je pro ně doma překvapení. Na návštěvu přijela Alice Cullenová. Jacob se s ní raději ani nestká a odjede.
Alice je šťastná, že Bellu vidí živou, protože to hlavně to, kvůli čemu přijela. Viděla totiž Bellu skočit z útesu a myslela si, že se chce zabít( Alice má totiž dar vidět budoucnost, když už o ní je rozhodnuto). Bella jí to vysvětlí.
Druhý den přijde Jacob a Alice tedy raději na chvíli zmizí. V tomto okamžiku zazvoní telefon, který zvedne Jacob a nechce ho předat Belle. Člověk v telefonu se představí jako Carlsli Cullen. Ptá se, kde je Charlie a když mu Jacob odpoví, že je na pohřbu, zavěsí.
Po chvíli i přes vlkodlakovu přítomnost přiběhne Alice. Alice je viděšená, neboť viděla, jak se Edward chce nechat zabít od Volturiů, bohaté upírské rodiny z Volterry z Itálie, kteří na rozdíl od Cullenů nemají žádný problém s pitím lidské krve. Volá tedy rychle domů a chce Carlsliho, te ale není doma, tak se alespoň ptá na novinky o Edwardovi- ten totiž odjel a s rodinou udržoval jen minimální kontakt.
Rosalie jí řekne, že mu volala, protože mu chtěla říct to, že Alice viděla Beliinu smrt.
Alice se zhrozí, neboť věděla, že ten, kdo volal do Belliina domu nebyl Carlsli, ale Edward. A Jacob mu řekl, že Charlie je na pohřbu, tudíš si nejspíš myslí, že na Belliině.
Děj má potom rychlý spád, když se Alice a Bella spakujou a rychle letí do Itálie zadržet Edwarda. Bella ho stihne jen tak tak srazit do stínu, jelikož se nažil, po odmítnutí ze strany Voltariů o přímou smrt, postavit se do slunce a tak na sebe seslat jejich hněv- ihned by jej na místě zabily, protože nesmí připustit, aby vyšlo najevo, že upíři existují, navíc přímo ve městě, kde se právě oslavovalo výročí jejich vyhnání.
Je však pozdě a Edward, Bella a Alice se dostávají do spárů Vultariům. Jednají spolu v jejich paláci, kde žije spousta krvežíznivých upírů. Po domluvě je však Vultariovi propouštějí, však pod jednou podmínkou- Bellu musí změnit v upíra, prý si to později přijedou zkontrolovat. Bella má z této podmínky jako jediná radost. navíc dostala slib od Alice, že ji, kdyby to nechtěl udělat Edward nebo Carlsli, promění.
Odlétají zpět do Ameriky, kde na ně na letišti čekají Cullenovi a výtají se se všemi svými ztraceným dětmi, tedy i s Bellou, kterou za svou už dávno přijali.
Bella s Edwardem se vrací do Forks. Charlie není zrovna nadšený, že se s ní vrátil i Edward (zbytek Culenových přivítá), ale stýkat s Bellou mu nezakazuje, neboť si vzpomíná, jak byla bez něj na dně.
Bella si vynucuje své právo stát se upírem a dá rodině Cullenových hlasovat. Až na pár hlasů- od Edwarda a Rosalie- všichni souhlasili s přijetím a Carlsli přislíbil, že pokud neprovede zasvěcení Edward, jak si Bella přála, provede ho sám, jelikož byla velká pravděpodobnost, že se někdo jiný neudrží a Bellu v záchvatu krvežíznivosti zabije. Carlsli se jako jediny po mnoha staletích naučil ovlídat tak, že dokonce i mohl pracovat v nemocnici a pomáhat tak lidem, jak si vždycky přál.
Po dlouhém přemlouvání však Edward souhlasil, že Bellu zasvětí sám, když si to tak přeje, ale musí počkat alespoň do maturity(nebo možná pár let, teďka už nevím, ale myslím, že se nakonec dohodli na maturitě)a vzít si ho. Bella s nadšením souhlasí.
Kniha končí tím, že přijeli zpět k Belle domů, kde se setkali s Jacobem, který tam byl jako zástupce vlkodlaků utvrdit smlouvy o jejich pohybu a zákazech. Z kontextu se však dozví, že Bella chce být také zasvěcena mezi upíry. Naposledy dává Belle šanci vrátit se k němu, protože nemůže být s upíry a zároveň s vlkodlaky. Bella si samozřejmě vybrala Edwarda a Culenovi. Jacob se s ní loučí, přičemž se to málem zvrtne na rvačku mezi Jacobem a Edwardem.
Jacob však pro Bellu ještě připravil nemilé překvapení- totiž přivezl k Charliemu motorku, na které měla Bella přísně zakázano jezdit. Byl to od Jacoba takový malý podraz.
Kniha končí tím, že Bella i přes množství problémů, které si za takový krátky čas přidělala, kráčí vstříc k otci se svým vyvoleným pevně po boku....
Můj názor na obě knihy: Úžasně napsané, zpracované. Dějová linie je naprosto úžasná, jelikož i když se tam nic neděje, nikdy se u knihy nedá nudit. Doporučuji všem, kteří mají rádi fantasy nebo fantasy romány.
Obě knihy jsou ke stažení zde.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Fion Fion | 23. května 2007 v 17:51 | Reagovat

Tak co si myslíte o těchto krásných knížkách???

2 xara xara | 26. května 2007 v 19:37 | Reagovat

jsou naprosto skvělí, ale máš tam malou chybu Edward jí slíbil zasvětit jenom pokud jsi ho vezme:)

3 Zuzka Zuzka | 1. června 2007 v 23:47 | Reagovat
4 Lena Lena | 12. června 2007 v 15:02 | Reagovat

Máš to tady moc hezký ale je tam chybička .... Bella řekla že si Edwarda nechce vzít a ten řekl že ji promění jenom když si ho vezme :)  Ale takhle moc o tý knížce jsem ještě na žádným blogu neviděla ... takže si nej:)

5 Zlatka Zlatka | Web | 27. srpna 2007 v 14:28 | Reagovat

to jsou ty nej knížky na světě

6 Elanne Elanne | Web | 2. září 2007 v 19:14 | Reagovat

nejlepší knížky!!!! P.S. hlásněte u mě na blogu v anketce, kdo by měl koho hrát ve filmu! Pá!! :-)

7 Anetka Anetka | 19. října 2007 v 15:27 | Reagovat

Jsou super moc se mi líbí.

8 Tinka Tinka | E-mail | 6. listopadu 2007 v 16:36 | Reagovat

miluju tyto knihy, obě jsem si koupila, ale chtěla bych se zeptat na třetí díl, někdo mi říkal, že už vyšel, ale já je nemohu sehnat. Má být modrý a jmenuje se zatmění. Děkuji za jakoukoli informaci, pište všichni na icq 428 622 456! nebo uvedený mail, ráda o čemkoli pokecám. ahoj

9 Pluviassol Pluviassol | Web | 3. února 2008 v 19:50 | Reagovat

Ztmění má vyjít příští středu což je 13.2.2008!!!! Už se strašně těším.... =o)

10 Kate Kate | Web | 29. února 2008 v 7:41 | Reagovat

máš to tady pěkný

11 Isabella Isabella | 4. dubna 2008 v 15:40 | Reagovat

heh lidi já ty knížky nemůžu sehnat :-/ ale hrozně ráda bych si je přečetla...

12 Xixi Xixi | 3. května 2008 v 19:53 | Reagovat

Nevi nekdo o cem ma byt ten 4 dil ??? a je jisty ze bude protoze ve stmivani a v novym mesici je napsano jde o trilogii..

13 Fion Fion | 5. května 2008 v 9:22 | Reagovat

Xixi: Určitě bude, už se píše....=)))))....a přece by nám autorka nenechala otevřený konec třetího dílu=)))). I když bych taky ráda věděla o čem bude, ale to je úděl nás čtenářů- čekat, až bude další díl...(ou, teď jsem na sebe ušila past...)....

14 LaWey LaWey | 4. srpna 2008 v 11:50 | Reagovat

Ave zasvěcencům :D

Jsou to vážně skvělé knihy. Já jsem si je koupila před týdnem a během tří dní.... oprava tří nocí jsem je měla všechny přečtené. Sice jsem pak taky prospala celý den a půl, ale za to to stálo.

No a čtvrtý díl má vyjít teoreticky  ted v srpnu v angličtině takže je pouze otázka času až se přeloží

15 NvM NvM | 22. září 2008 v 10:43 | Reagovat

už se těším na fiiiiiilm...:))

16 Verča Verča | 19. října 2008 v 14:58 | Reagovat

Úžasnýýýýý

17 Catie Catie | 11. listopadu 2008 v 8:57 | Reagovat

4. Díl už v angličtině vyšel. Ten kdo trochu rozumí si ho může poslechnout na youtube. Breaking Dawn- part 1-24. škoda že tam není celý příběh, ale aspoň že začátek!!! Film vijde (v angličtině) někdy v listopadu. Obsazení je super, hlavně Edward (Robert Pattinson) a Bella (Kirsten Stewart)!!!

18 Fion Fion | 15. listopadu 2008 v 19:45 | Reagovat

Tak už jsem přečetla i trojku: o čem byla napíši později....

19 Shelis Shelis | 27. listopadu 2008 v 12:13 | Reagovat

Tak zatím čtu jenom jedničku, ale dvojka je už koupená a třetí bude taky. příběh je vážně super a moc se těším na celé přečtení a filmové zpracování:D

20 Nel-ly Nel-ly | 14. prosince 2008 v 0:09 | Reagovat

Zrovna jsem byla na filmu... podle mě nic moc, ale kniha vypadá zajímavě. Jak se vám ale podařila stáhnout? Sice jí stáhnu, ale nemůžu jí otevřít...nemám na to program nebo co... poraďte mi pls

21 nikisek nikisek | 19. prosince 2008 v 20:04 | Reagovat

ahoj, tak uz jsem cetla vsechny 4 dily a super, doufejme ze bude i petka:-)

tu 4 mam koupenou jeste z prazdnin z usa takze v angictine a musim rict ze je to lepsi nez cekej preklad=)

22 pajinka pajinka | 29. prosince 2008 v 19:32 | Reagovat

ty knizky jsou uplne bozi

23 jaja jaja | 11. ledna 2009 v 15:51 | Reagovat

ty jo fakt husty...miluju Roberta Pattisona

24 Lucka Lucka | 17. ledna 2009 v 17:52 | Reagovat

Mám otázku. V akom poradí boli vydané všetky tie knihy?, a koľko ich je, lebo ja som ich napočítala 7, a všetky spolu súvisia? bo mená čo sú spomínané v stručnom obsahu by sedeli, tak teraz neviem lebo vy tu spomínate len 4 knihy, tak? Ak by sa niekto unúval mi na to odpovedať tak email: pyramidka92@azet.sk, ďakujem.

25 Misikana Misikana | E-mail | 26. ledna 2009 v 20:24 | Reagovat

Ahoj, četla jsem první tři knížky a ti mě uchvátily ale je čvrtý díl a ten sem nudou ani nedočetla, vůbec si mi nelíbil, o ničem.

26 zana zana | E-mail | 29. ledna 2009 v 18:03 | Reagovat

chtěla bych se zeptat, neví někdo kde sehnat ten 4 díl.. aniž bych musela čekat a kupovat si ho?? :D:D:D  sem dokonale uchvácená a sem nedočkavostí bez sebe... díík že se někdo najde.. kdyžtak můj e-mail;)

zana.svihelka@seznam.cz  DĚKUJUUUUUUUUUUU mocinečky;) ..

27 Martina Martina | 4. února 2009 v 18:59 | Reagovat

Četla jsem všechny 4 :)))

28 Ellka Ellka | 17. dubna 2009 v 9:16 | Reagovat

uff..týýjo jsem ráda že se k sobě wrátili!

29 VeronikaH. VeronikaH. | E-mail | 4. září 2009 v 10:12 | Reagovat

Nazdárek ¨lidičky, písněte mi sím, kde bych si mohla na netu přečíst 4.díl, moc moc prosím, jsem tím úplně pohlcenáááá ach jooo :)

30 VeronikaH. VeronikaH. | E-mail | 4. září 2009 v 10:13 | Reagovat

joo, můj mail xVerunkaV@seznam.cz

31 julie julie | E-mail | 26. listopadu 2009 v 13:47 | Reagovat

máš to faktr super už jsem ččetla všechny a moc se těším až je uvidím

32 baru baru | E-mail | 23. července 2010 v 15:23 | Reagovat

celá sága je uplně boží mam všechny 4 díly a byla bych je schopná číst pořát dokola je to úplně boží.už viděli i všechny 3 a bomba!!:D:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama