Harry Potter- Joanne Kathleen Rowlingová, část 2

19. května 2007 v 15:55 | Fionka |  Moje nejoblíbenější knihy


Čtvrtá kniha se jmenuje Harry Potter a ohnivý pohár.


Harry Potter a Ohnivý pohárVe 4. knize této světoznámé spisovatelky se Harry ještě před odjezdem do školy zúčastní spolu se svým nejlepším kamarádem Ronem mistrovství světa ve famfrpálu. To pravé drama ale začne večer, kdy se na obloze objeví znamení zla a obviněna je skřítka pana Srka. Po tomto nemilém zážitku však nastupují do školy, kde zjistí, že se zde po více než sto letech bude konat turnaj tří kouzelných škol. Bohužel zúčastnit se mohou jen žáci starší šestnácti let. A jak už bývá tradicí, mají nového učitele obrany proti černé magii Pošuka Modyho. Během školního roku se bude dít mnoho podivných věcí a Harry bude neustále v kontaktu se Siriusem Blackem. Při vybírání účastníků v turnaji bude Ohnivý pohár očarován a vybere čtvrtého soutěžícího Harryho. Ten nic nechápe, ale je nucen soutěžit. Prvním úkolem je přemoci draka - Harry se to dozví od Hagrida, ale i hodně jiných lidí mu chce pomoci, např. Ludo Pytloun, který si na něj vsadil a chce vyhrát a Pošuk Mody. Harrymu se podaří draka přelstít. Druhým úkolem je přemoci jezerní lidi a třetí projít labyrintem. Harrymu se zdá tento úkol jednoduchý, a tak se dostane až k cíli - k poháru. Tam se však potká s Cedrikem a nakonec se dohodnou, že pohár vezmou společně. Jakmile se ho ale dotknou, přenese je pohár na hřbitov, kde čeká lord Voldemort. Voldemord zabije Cedrika, ale Harry uteče. Poté, co se dostane zpět do školy, zjistí, že Pošuk Mody je zkažený syn Bartyho Srka, který pracuje pro Voldemorta. To on začaroval pohár, aby se s ním dostal k Voldemortovi. A teď Harryho zabije! Brumbál ale na poslední chvíli prokoukne lest a zachrání Harrymu život...
Další, pátá kniha se jmenuje Harry Potter a Fénixův řád.
Harry Potter a Fénixův řád
Harry nastoupil do 5. ročníku školy čar a kouzel v Bradavicích. Zdáli se mu zvláštní sny o lordu Voldemortovi a chodbě bez oken. Později si uvědomil, že je to odbor záhad na ministerstvu kouzel. Jednou se mu zdálo, že Voldemort mučí jeho kmotra Siriuse, aby mu něco podal. Harry se rozhodl, že Siriuse zachrání. Spolu se svými kamarády Ronem, Hermionou, Lenkou, Ginny a Nevilem odletí na odbor záhad. Zde museli překonat mnoho překážek, až došli do místnosti, kde měl být Sirius - ten tam ovšem nebyl. Byla tam spousta skleněných koulí - věšteb, které ukrývaly věštbu jednotlivé osoby. Mohl ji sundat jen ten, komu náležela. Na jedné z těch koulí bylo napsáno Harry Potter a lord Voldemort. Harry ji sundal a v tu chvíli je obklíčili smrtijedi (služebníci lorda Voldemorta), kteří měli Voldemortovi věštbu přinést. Harry a jeho kamarádi bojovali s přesilou, když v tu se rozletěli dveře a dovnitř vtrhlo 5 členů Fénixova řádu (Sirius, Lupin, Moody, Tonksová a Kingsley) a začali bojovat se smrtijedy. Jedna ze smrtijedů bojovala se Siriusem, kterého zabila. Sirius byl navždy pryč - zapadl za průhledný kouzelný závoj. Harry se chtěl vrhnout na smrtijedku, když však přišel Brumbál - jediný, koho se lord Voldemort kdy bál. Harry uviděl Voldemorta a pustíl se s ním do boje, ten opět zmizel. Když se všichni (samozřejmě kromě Siriuse) vrátili bezpečně na Bradavický hrad, bylo již ráno. Harry celý zdrcen poslouchal Brumbála, který jako jediný věděl, co věštba obsahuje:
"Příchod toho, v jehož moci je porazit Pána všeho zla, se blíží...narodí se těm, kteří se mu již třikrát postavili, na samotném sklonku sedmého měsíce roku...a Pán zla ho poznamená jako sobě rovného, on však bude mít moc, jakou Pán zla sám nezná....proto jeden z nich musí zemřít rukou druhého neboť ani jeden nemůže žít, jestliže druhý zůstává naživu... Ten, v jehož moci je porazit Pána všeho zla, se narodí, až sedmý měsíc bude umírat..."
To znamenalo, že je to Harry a buď musí zabít Voldemorta nebo on jeho. Také se dozvěděl, že jeho matka, kterou lord Voldemort zabil, mu dala sílu, takže se musel alespoň jednou ročně vracet ke svojí tetě a její rodině, která ho nenáviděla...tudíž i teď končí děj tím, že se vrací na prázdniny k Dursleovým...
Šestá kniha s názvem Harry Potter a Princ dvojí krve.
Harry Potter a princ dvojí krveNarcisa (Narcissa) Malfoyová a Belatrix (Bellatrix) Lestrangeová navštíví dům bradavického profesora, Severuse (Severa) Snapea. Narcisa ho chce požádat, aby chránil jejího syna, Draca, který má splnit jistý Voldemortův příkaz. Snape souhlasí a aby měla jistotu, potvrzuje tento slib Neporušitelným slibem, což je kouzlo, které způsobí, že když svůj slib poruší, zemře.
Harry Potter je jako obvykle na prázdninách u svých jediných příbuzných, Dursleyových. Nestráví tam ale mnoho času. Přijde pro něj ředitel Školy čar a kouzel v Bradavicích, Albus Brumbál. Oznámí mu, že mu jeho kmotr, Sirius Black, odkázal vše, co vlastnil, včetně domu, který sloužil jako ústředí Fénixova řádu (the Order of the Phoenix), organizace bojující proti Lordu Voldemortovi, a skřítka Krátury. Společně s Brumbálem Harry navštíví Horace Křiklana (Slughorna), kterého přesvědčí, aby šel učit do Bradavic. Poté Potter odchází do domu svého nejlepšího kamaráda, Rona, aby tam strávil zbytek prázdnin.
Společně s Ronem a kamarádkou Hermionou se vypraví na Příčnou ulici, kde uvidí svého spolužáka ze Zmijozelu, Draca Malfoye. Sledují ho do Obrtlé ulice. Tam Draco vstoupí do obchodu s věcmi souvisejícími s černou magií a žádá po prodavači pomoc. Harryho poprvé napadá, že by Draco mohl být Smrtijed, ale jeho přátelé tuto myšlenku odmítají. Harryho to ale neodradí, a při cestě do Bradavic sleduje pod neviditelným pláštěm Malfoye v jeho vlakovém kupé. Nedozví se, co se Draco chystá udělat a navíc je odhalen a zraněn.
Ve škole všechny čeká velké překvapení, Snape se stává učitelem obrany proti černé magii a nový profesor, Slughorn, začíná učit lektvary. Díky tomu může i Harry studovat lektvary, přestože neměl ze zkoušek známku, kterou požadoval Snape. S tím ale Potter nepočítal, a proto je mu školou zapůjčena jedna starší učebnice. Díky ní se Harry stane v tomto předmětu nejlepším z celé třídy, protože v knize jsou různé vpisky, které mu pomáhají. A na přední straně je napsané, že tato kniha patří Princi dvojí krve (Half-Blood Prince). Hned v první hodině lektvarů díky ní vyhrál Felix Felicis, který když někdo vypije, tak se mu všechno podaří.
Harry chodí také na soukromé hodiny k Brumbálovi, který ho postupně bere do vzpomínek různých lidí, aby ho seznámil s Voldemortovou minulostí. Voldemortův otec jeho matku Merope nemiloval a oženil se s ní proto, že použila lektvar lásky, který ovšem později přestal působit, a on ji opustil. Její syn se narodil v sirotčinci a tam také vyrůstal. Jednoho dne k Tomovi přišel Albus Brumbál a oznámil mu, že je čaroděj a že může studovat v Bradavicích. Tom nabídku přijal. Po šesti letech se vypravil do domu svého otce, kterého zabil a spolu s ním i jeho rodiče. Vše naaranžoval tak, aby to vypadalo, že vraždy spáchal Morfin, Tomův strýc, který nenáviděl mudly. Ten byl pak poslán do Azkabanu. Svého profesora lektvarů, Křiklana, se Tom zeptal, jestli ví něco o viteálech (Horcruxech), ale vzpomínka byla pozměněna, takže se to Harry hned nedozvěděl. Po ukončení studia v Bradavicích Tom požádal ředitele Dippeta o místo učitele obrany proti černé magii, ale Dippet to odmítl s tím, že v sedmnácti letech je ještě brzy stát se učitelem. Proto Tom začal pracovat jako asistent v jednom obchodě v Obrtlé ulici. V rámci své práce navštívil starší dámu, která vlastnila dvě vzácné věci. Medailon Salazara Zmijozela a pohár Helgy z Mrzimoru. Několik dní po této návštěvě byla tato dáma zavražděna a medailon i pohár zmizely. O nějaký čas později se Tom vrátil do Bradavic, aby znovu požádal o místo učitele. Tehdy už byl ředitelem Brumbál a ten ho znovu odmítl. Od té doby Bradavice neměly jednoho profesora obrany proti černé magii déle než jeden rok.
Harry dostane od Brumbála úkol získat nezměněnou vzpomínku o Horcruxech od profesora Křiklana. Podaří se mu to s pomocí lektvaru Felix Felicis po pohřbu Aragoga, velkého pavouka, který byl Hagridovým přítelem a kterého Harry poznal ve druhém ročníku.
Harry si společně s Brumbálem prohlédne tuto vzpomínku. Z této vzpomínky je patrné, že Voldemort rozdělil svoji duši na sedm dílů. Použil k tomu většinou nějaký velmi cenný předmět. Jedním z viteálů byl i deník, prostřednictvím kterého byla otevřena Tajemná komnata.
Zanedlouho Brumbál zjistí, kde se nachází další viteál a dovolí Harrymu, aby pro něj šel s ním. Společně se přemístí do jeskyně na místě, kde byl Tom kdysi na výletě s ostatními dětmi ze sirotčince. Dostanou se k jezeru, v jehož středu je malý ostrůvek a loďkou se na něj přepraví. Brumbál je nucen vypít neznámý lektvar, jinak se k viteálu nedá dostat. Po získání tohoto předmětu se Harry s Brumbálem přemístí zpět k Bradavicím. Tam na ně čeká ještě mnoho problémů. Vražda, zrada, setkání s Polovičním Princem nebo také pokousání jednoho člena Fénixova řádu vlkodlakem. Pokud ale chcete znát podrobnosti, budete si i tuto knihu muset přečíst sami...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 gar gar | E-mail | 25. února 2008 v 12:39 | Reagovat

nechybí sedmička?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama