Harry Potter-Joanne Kathleen Rowlingová, část 1

19. května 2007 v 15:55 | Fionka |  Moje nejoblíbenější knihyNěco málo o autorce:
Joanne Kathleen Rowling


J.K.RowlingováNarodila se roku 1965. Vyrůstala v městečku Chepstow a její první literární "dílo" napsala v šesti letech - příběh o králíkovi jménem Králíček.
Studovala francouzštinu na univerzitě a po studiích pracovala v Londýně v Amnesty International. Přestěhovala se do Portugalska a učila jako cizí jazyk angličtinu. Po návratu z Portugalska se J.K.Rowlingová usadila v Edinburghu.
Prožila mnoho těžkých životních období, po rozvodu žila se svou dcerou Jessicou v něčem, co by se jen těžko dalo nazvat obydlím.
Nápad na Harryho Pottera se jí zrodil v hlavě při jízdě vlakem z Manchesteru na nádraží King's Cross v Londýně. Během pěti let vymyslela rozsáhlý kouzelnický svět a napsala deset verzí první kapitoly. Příběh psala své malé dceři Jessice, ale dala jej přečíst svým přátelům, kterým se velice líbil a objev byl na světě.
Roku 1996 jí její literární agent našel nakladatelství Bloomsbury, které její knihy vydává dodnes. První díl vyšel roku 1997, druhý, třetí a čtvrtý vždy s ročním časovým odstupem, pátý zhruba v polovině roku 2003, v češtině 29.2.2004.
V současnosti je J.K.Rowlingová opět vdaná (s manželem Neilem Murrayem) a má tři děti. Nejstarší je Jessica z jejího prvního manželství, v roce 2003 se jí narodil syn David a v lednu 2005 přibyla Mackenzie Jean.
První kniha slavé ságy Harryho Pottera se nazývá: Harry Potter a kámen mudrců.

Harry Potter a Kámen Mudrců Když byl Harry ještě dítě, zabil jeho rodiče zlý kouzelník Voldemort. Harrymu se však až na jizvu na čele ve tvaru blesku nic nestalo. Harry bydlí u svého strýčka Vernona a tety Petunie. Oni mají svého vlastního syna Dudleyho, který Harryho nenechá chvíli na pokoji. Jednou Harrymu přišel dopis, strýc mu ho však vzal a spálil. Harrymu každý den chodily další. Strýc se rozzlobil, vzal rodinu a i s Harrym jeli lodí až ke staré chatrči uprostřed moře. V noci k nim přišel veliký muž jménem Hagrid. Řekl Harrymu, že je kouzelník a předal mu dopis ze školy čar a kouzel v Bradavicích. Spolu s Hagridem nakoupil všechny věci do školy ze seznamu, který mu došel s dopisem v obálce. Prvního září jel vlakem do školy v Bradavicích. Tam potkal svého nepřítele Draca Malfoye, ale i své přátele Hermionu Grangerovou a Rona Weasleyho. Ke konci školního roku se začalo mluvit o Kameni mudrců. Tento jedinečný kámen hlídal obrovský pes se třemi hlavami. Společně psa přelstili a Harry se dostal až ke Kameni. Soupeřil s Voldemortem převtěleným v profesora Quirella. Po soboji Harry ztratil vědomí a probudil se až na ošetřovně. Od profesora Brumbála (ředitel Bradavic) se dozvěděl, že Kámen byl zničen, protože to tak pro všechny bylo lepší...
Druhá kniha této série se jmenuje Harry Potter a Tajemná komnata.
Harry Potter a Tajemná komnata2. pokračování Harryho Pottera. Jako obvykle se odehrává v Bradavicích, kde byla otevřena tajemná komnata, kterou vybudoval Salazar Zmijozel před svým únikem z Bradavic. Komnata se však tento rok po padesáti letech znovu otevřela a stvůra, která se v ní ukrývá, postupně ničí studenty z mudlovských rodin. Nikdo však nezemřel, ale zkameněl. Po několika obětech se Hermioně začne rozsvěcovat. V knihovně se však její předtucha potvrdí. To, co útočí na studenty, je bazilišek! Bazilišek je dlouhý had, který usmrcuje pohledem do očí. Proč ale nikdo nezemřel? Protože se mu nidko do očí nikdy nepodíval. U každé oběti se nalezlo něco, co to neumožnilo: kočka pana Filche viděla odraz ve vodě, Colin baziliška spatřil přes hledí fotoaparátu, Hermiona se koukala za roh pomocí zrcátka, protože věděla, že jí hrozí také nebezpečí. Zatím, co zkamenělá leží na ošetřovně, Ron a Harry objeví list vytržený z knížky o Baziliškovi, který jim chtěla kamarádka přinést ukázat. Proto se hned po tom, co netvor odnesl Ginny - sestru Rona - do komnaty, vydávají do umývárny, aby se dostali dolů. S sebou vzali učitele obrany proti černé magii, který se chtěl dostat co nejdříve z Bradavic, aby nebyla pošpiněna jeho velká, ale nepravá sláva. Sice na Harryho a Rona zaútočil kouzlem, které je mělo zbavit paměti, ale Ronova ne zrovna moc funkční hůlka mu to překazila. Místo toho přišel o paměť sám. Harry se tedy vydává dál cestou až do komnaty. K tomu, aby se dostal až tam, musel využít jeho vlastnosti umět mluvit hadím jazykem. Tuto vlastnost mu zanechal lord Voldemort, když se ho pokoušel zabít. V komnatě se mu odhalí celá pravda a ukáže se, kdo otevřel komnatu. Kupodivu to byla Ginny. Ta ale za nic nemohla. Nalákal ji na to Tom R. Raddle - lord Voldemort. Unesl ji do komnaty, aby dostal zpátky své tělo. Harry se v komnatě stačil poprat s baziliškem, v čemž mu pomohl Fénix, který přinesl moudrý klobouk, z něhož Harry vytáhl dlouhý meč Gotica Nebelvíra. Podařilo se mu baziliška zabít, ale zároveň mu bazilišek svým jedovatým zubem protrhl paži. Fénixové ale svými slzami dokáží vše vyléčit, a tak se Harry uzdravil a nezemřel. Tím zubem však zničil deník Toma, a tak další pokus o vstání z mrtvých se lordu Voldemortu nepovedlo.
Třetí kniha se jmenuje Harry Potter a Vězeň z Azkabanu.
Harry Potter a vězeň z AzkabanuJednoho dne se Harry z kouzelnických novin dozvěděl, že jistý Sirius Black zabil 13 mudlů a Petra Petigewa (jedinné, co z něho zbylo, byl prst). Blecka odvedli do Azkabanu, který byl hlídán mozkomory, kteří lidem postupně vysávali všechny hezké vzpomínky. Bleck po 12-ti letech z Azkabanu uprchl, ale nikdo nevěděl jak...prý hledal Harryho.
Když Harry přijel na hrad, zjistil, že celý objekt je hlídán mozkomory (Hermiona si koupila kocoura Křivonožku a ten stále chodil za Ronovou krysou Prašivkou). Den, kdy měli 1. výuku - péče o kouzelné tvory, probírali hypografy. Byl to napůl kůň a napůl orel a neměl rád, když ho někdo urážel. Malfoy to ovšem udělal - urazil jej - a Klofan mu udělal velký škrábanec. Kvůli tomu byla svolána komise a Klofana odsoudila k smrti. Mezitím se posusul i děj mezi Harrym a Bleckem trochu dál...jednou při hře famfrpálu Harrry uviděl černého psa, který potom zase zmizel. Když šli Hermiona, Harry a Ron z popravy Klofana, Ron zahlédl svou Prašivku, která mu před pár dny utekla a také černého psa, kterého viděl tehdá Harry. Pes chytil Rona za nohu a dovlekl ho do tunelu ve Vrbě mlátičce. Sám také vlezl do tunelu a za ním i Hermiona a Harry. Když ti dva došli na konec tunelu, uvědomili si, že se ocitli v Chroptící chýši. Byl tam Lupin - bradavický profesor obrany proti černé magii, ten pes, který se v zápětí proměnil v Siriuse Blecka a kocour Křivonožka. Ti jim vše vysvětlili, že Sirius je Harryho kmotr, že je nevinný a že tím, kdo zradil Potterovi a prozradil Voldemortovi, kde se nachází Harryho rodiče, je ve skutečnosti Ronova krysa Prašivka, které chybí jeden prst. Krysa - v tutu chvíli vlastně již proměněný zvěromák Peter Petigrew (zvěromák = člověk, co se dokáže přeměnit v nějaké zvíře).
Další objasnění spletek se rozzuzlí, když se Harry od nich dozví, že když byl Lupin malý, tak ho pokousal vlkodlak a proto se v něj za úplňku nedobrovolně proměńuje. Sirius je zvěromák a ten se dokáže proměnit v černého psa, Peter v krysu a Harryho otec byl také zvěromák - do jelena. Tito čtyři byli dobří přátelé a sestrojili Pobertův plánek, který představuje plán Bradavic a ukazuje, kde se kdo v danou chvíli nachází. Sestrojili jej pod přezdívkami: Dvanácterák-Potter, Náměsíčník-Lupin, Tichošlápek-Bleck, červíček-Peter, který se potom dal na služby lorda Voldemorta. Všichni již i s proměňěnou Prašivkou vyšli ven. Na obloze byl úplněk a to zasignalizovalo na Lupina, jež se začal proměňovat... Toho Peter využil a utekl už opět jako krysa. Harry, Ron a Hermiona také utekli. Vlkodlak odběhl do lesa, když v tom se objevili mozkomorové a obklíčili je všechny včetně Siriuse. Už se chystali jim vysát hezké vzpomínky, když se v dálce objevil jelen - přízrak Jamese Pottera a všechny je zahnal... Za chvíli tam ovšem došel Snape a Blecka odvedl do hradu, jedné střežené věže, kde měl čekat, až mu mozkomorové vysají duši. Hermiona, která byla s Harrym a spícím Ronem na ošetřovně, využila chvíle volna a chytla Harryho za ruku. Otočila třikrát kouzelnickým převracečem času do minulosti a vrátili se ti dva do doby, kdy měl být popravován Klofan. V tu chvíli zrovna podepisovala rada listinu o jeho popravě. Harry chytil Klofana a i s Hermionou čekali, až vyjdou z vrby mlátičky. Až se vše odehrálo a Bleck byl ve věži, nasedli na Klofana a letěli vysvobodit Blecka ... ten potom s Klofanem uletěl do bezpečí...Harry se s Hermionou vrátili zpět do reálného času a na svědomí měli záchranu dvou nevinných životů...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama